Végzetes év volt az újságíróknak 2003

Vágólapra másolva!
Összesen 64 újságíró halt erőszakos halált 2003-ban, elsősorban a világ válságövezeteiben. Erről a bécsi székhelyű Nemzetközi Sajtóintézet számolt be szerdán. A legtöbben - 19-en - Irakban vesztették életüket a tudósítók közül. A bécsi intézet szerint halálesetek egy része elkerülhető lett volna, ha a harcoló katonák megkaptak volna minden információt az újságírók hollétéről.
Vágólapra másolva!

A tavalyi év volt az egyik legvégzetesebb az újságírók számára: a sajtó 64 munkatársa vesztette életét hivatása gyakorlása közben, 19 közülük Irakban. Az arab országban meghalt újságírók feltűnően magas száma arra figyelmeztet, hogy a média fokozottan ügyeljen a biztonsági előírásokra, a hadsereg pedig vizsgálja felül kommunikációs stratégiáját a háborús övezetekben dolgozó tudósítókkal és fotóriporterekkel - áll a bécsi székhelyű Nemzetközi Sajtóintézet (IPI) szerdán közzétett jelentésében.

"A 19 Irakban meggyilkolt újságíróval - tizennégyen a háború alatt, öten a háború utáni időszakban vesztették életét, ketten eltűntek, feltehetően halottak - 2003 az utóbbi idők egyik legvéresebb éve volt a haditudósítókra nézve" - állapította meg az IPI. "Akár önállóan, akár a katonai egységekhez csatlakozva, az újságírók nagy árat fizettek: sokan lelték halálukat ellenséges tűzben, baráti tűzben, öngyilkos merényletekben, balesetben, hirtelen támadt betegségben vagy, mert összetévesztették őket valakivel".

Az IPI szerint az iraki halálesetek egy része elkerülhető lett volna, ha a harcoló katonáknak feletteseik megadtak volna minden információt az újságírók hollétére vonatkozóan.

A legveszélyesebb térség Ázsia

A jelentés szerint Irakon kívül tavaly 45 újságírót öltek meg 19 országban. A legveszélyesebb térség Ázsia, ahol 19 hírlapíró vesztette életét, például a Fülöp-szigeteken heten, Indiában és Nepálban pedig hárman-hárman. Gyakran bántalmazzák a zsurnalisztákat Bangladesben.

Latin-Amerika szintén veszélyes övezet, itt 17 újságíró életét oltották ki. Kilencen Kolumbiában, négyen Brazíliában vesztették életüket. Halálos fenyegetések, szigorú rágalmazási perek és a hivatalok zaklatásai mind szerepet játszanak a média elnyomásának a térségben - közölte le az IPI.

Európában négy újságírót öltek meg: hármat Oroszországban és egyet rejtélyes körülmények közt Ukrajnában. A média és a kormányok csatározásai szerte a térségben folytatódnak - áll a jelentésben, amely kiemeli, hogy Azerbajdzsánban, Fehéroroszországban és Spanyolországban a riporterek nem egyszer erőszak és zaklatások áldozatai.

Afrikában két újságírót öltek meg, mindkettőt Elefántcsontparton. Etiópia, Eritrea, Szváziföld, Togo és Zimbabwe kormányait a média elnyomásával vádolta meg a szervezet.

A New York-i székhelyű Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) a veszteségmérleg mellett közreadta, hogy tavaly összesen 136 újságíró sínylődött börtönökben, a legtöbben Kínában és Kubában. A CPJ szerint a terrorizmus elleni harcot és a nemzetbiztonság védelmét időnként a sajtószabadság megnyirbálásának igazolására használják fel.