Évente 5 millió gyerek hal meg Európában

Vágólapra másolva!
Évente 5 millió gyerek hal meg Európában. A légszennyezés, a vegyszerek, a szennyezett víz és élelmiszerek, valamint a szülők felelőtlensége veszélyezteti leginkább az európai gyerekeket - derül ki az Egészségügyi Világszervezet felméréséből.
Vágólapra másolva!

Júniusban Budapesten találkoznak Európa egészségügyi és környezetvédelmi miniszterei, hogy közös cselekvési tervet fogadjanak el az európai gyerekek védelmében - tájékoztat a magyarorszag.hu. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint ugyanis az egészségtelen életmód és a környezetszennyezés miatt évente 5 millió gyerek hal meg Európában. A 18 éven aluliak között a halálozások egyharmada egyértelműen környezeti ártalmakra vezethető vissza. Az egyik legfontosabb probléma a légszennyezettség, ami asztmához és allergiához vezet. Egyre jobban terjed a vegyszerhasználat, a szennyezett víz és élelmiszerek pedig mérgezéseket okoznak. Emellett a szervezet szerint Európában is jobban kellene figyelni a napsugárzás káros hatásaira.

1970 és 1990 között 200 százalékkal nőtt az asztmás gyerekek száma a kontinensen. Az iparilag fejlettebb nyugat-európai országokban tízszer magasabb az asztmás betegek száma, mint Kelet-, és Közép-Európában. A levegő szennyezettségéért egyaránt okolható a szmog, a pollenek, és a dohányzás. A WHO felhívja a figyelmet, hogy akárcsak a vegyszerekre, a levegő szennyezettségére is hamarabb reagál a gyerekek szervezete, mert gyorsabb anyagcseréjük. Ez azt jelenti, hogy gyorsabban kiépül a szervezet ellenállása, de ugyanakkor a felnőttekre veszélyes mennyiség töredéke is károsítja az egészségüket.

A WHO felmérése szerint nagy a felnőttek felelőssége a közlekedési baleseteknél is, melyek a 19 éven aluliak körében évente 9000 halálos áldozatot és 355 ezer sérülést okoznak a kontinensen. A legtöbb baleset Nagy-Britanniában, Francia- és Olaszországban történik.

A világszervezet szerint az európai szülők arra sem figyelnek eléggé, hogy mit esznek a gyerekeik. A ételmérgezést kapott gyerekek 42 százaléka otthoni, és csak 9 százaléka óvodában vagy iskolában evett ételtől betegedett meg. A jobb odafigyelés mellett a WHO szerint a tartósítószereket, ételszínezékeket, túl sok zsírt és cukrot tartalmazó ételeket vissza kellene szorítani a piacon.

A vegyi anyagok közül különösen az ólom, a higany, és a permetezéshez használt kemikáliák veszélyesek. A gyerekek értelmi képességeit főleg az egyre növekvő ólomszennyezettség veszélyezteti. A WHO szerint ezek a vegyi anyagok és a napsugárzás felelősek azért, hogy a 15 éven aluliak közül minden ötszázadik gyerek rákos. A gyerekeket ért negatív hatások összeadódnak és nagyobb kockázatot jelentenek felnőttkorban. Minél szennyezettebb környezetben nőtt fel valaki, annál rosszabb egészségi állapotra számíthat felnőttként.