Száz megtorló akcióval áll bosszút a Hamász

Vágólapra másolva!
Ariel Saron izraeli kormányfő gratulált a hadseregnek a Hamász szélsőséges palesztin szervezet vezetőjének szombati megöléséhez. Bejelentették azt is, hogy az első adandó alkalommal megölik a szervezet damaszkuszi irodavezetőjét is. Az akciót élesen bírálták arab országok és Belgium, valamint Kína is, az Egyesült Államok szerint ugyanakkor Izraelnek joga van megvédeni magát. A Hamász katonai szárnya közölte, száz megtorló akcióval áll bosszút, miközben ezrek kísérték utolsó útjára a meggyilkolt vezetőt.
Vágólapra másolva!

Folytatódik az az izraeli politika, hogy a kormány egyfelől erőfeszítéseket tesz a politikai folyamat előmozdítására, másfelől lesújt a terrorszervezetekre és vezetőikre - mondta a vasárnapi kabinetülés elején Ariel Saron izraeli kormányfő. Az izraeli fegyveres erők előző nap megölték Abdel-Azíz ar-Rantiszit, a Hamász szélsőséges palesztin szervezet vezetőjét. A támadás során életét vesztette a Hamász-vezető fia és testőre is.

Saron gratulált és köszönetet mondott a "sikeres hadművelet" végrehajtóinak, ugyanakkor hangoztatta, hogy folytatódik a (palesztinoktól való területi) szétválasztás politikája - közölte a katonai rádió. Izrael az utóbbi időben fokozta a Hamász-vezetők "célzott likvidálását", hogy mielőtt Saron terve értelmében kivonulnának a Gázai övezetből, meggyengítsék a Hamászt, és az ne tölthesse be az izraeliek távozása után keletekző vákuumot.

Damaszkuszi célpont

Rantiszi "megölése azt mutatja, hogy egyetlen terrorista sem érezheti magát biztonságban" - idézte az izraeli közszolgálati rádió Ehud Olmert miniszterelnök-helyettest, aki szintén nagy sikernek minősítette a légi csapással végrehajtott gázai akciót.

Gideon Ezra izraeli tárca nélküli miniszter vasárnap bejelentette, hogy Háled Mesal, a palesztin terrorszervezet damaszkuszi székhelyű politikai irodájának vezetője ugyancsak célpont. "Háled Mesal sorsa ugyanaz lesz, mint Rantiszié. Abban a percben, hogy alkalom kínálkozik az akcióra, megtesszük" - mondta a miniszter. Izrael öngyilkos robbantások kitervelésével vádolja Mesált.

Az izraeli hadsereg vasárnap lezárta a Gázai övezet és Izrael közötti Erez átkelőhelyet, ahol előző nap - még Rantiszi likvidálása előtt - egy palesztin öngyilkos merénylő felrobbantotta magát, megölve egy izraeli katonát és megsebesítve három másikat.

Nem árulják el, ki az utód

Abdel Aziz Ar-Rantiszi vasárnapi temetésén, több ezer ember vett részt, akik a Hamász zöld zászlóit lobogtatva vonultak fel Gázában, Rantiszi leplekbe burkolt holttestét kísérve. A palesztin szélsőséges szervezet már kinevezte Rantiszi utódját vezetői posztjára, ám az új vezér kilétét - biztonsági okokból - nem hozták nyilvánosságra. A szervezet "bosszú vulkánjával" fenyegette meg Izraelt a gyilkosságért. A Hamász katonai szárnya, az Izz el-din al-Kasszam közleményt adott ki, amelyben az áll: "Riadót és általános készültséget hirdetünk ki valamennyi harcoló sejtünkben... amíg a száz megtorlás, amely megrázza a bűnös entitást, meg nem történik".

A BBC Gázában tartózkodó tudósítója az Izraeli biztonsági szolgálatok úgy vélik, sikeresen akadályozzák meg a palesztin válaszcsapást, jóllehet egyes vélemények szerint a viszonylagos nyugalom csak annak köszönhető, hogy a szervezet egyszerűen csak egy nagyméretű támadást készít elő.

USA: Izraelnek jogában áll megvédeni magát

Washington szerint a Hamász terrorszervezet, Izraelnek pedig "joga van magát megvédelmezni". "Mint ahogyan többször is rámutattunk, Izraelnek joga van megvédeni magát a merényletekkel szemben" - hangsúlyozta közleményében Scott McClellan fehér házi szóvivő. Az Egyesült Államok ugyanakkor egyúttal visszafogottságra szólította Izraelt a közel-keleti béke és biztonság érdekében.

Élesen bírálta Izraelt az akció miatt Libanon és Jordánia, valamint a libanoni székhelyű Hezbollah gerillaszervezet. A libanoni államfő "állami terrorizmussal" vádolta Izraelt, a jordániai király pedig "rettenetes bűncselekménynek" nevezte az esetet.

A belga külügyminiszter is megengedhetetlen cselekménynek nevezte a Hamász-vezető likvidálását, amely súlyos bonyodalmak elé állítja a békefolyamatot. Michel Brüsszelben nyilvánosságra hozott közleményében élesen elítélte a bíróság által nem engedélyezett kivégzéseket, amelyek szerinte tovább erősítik a legradikálisabb elemeket és felerősítik a térségben jelenleg tapasztalható ellentéteket.

Joschka Fischer német külügyminiszter vasárnap Párizsban kijelentette: a zsidó államnak joga van ugyan az önvédelemhez, ám "számolnia kell a következményekkel". A német kormány mindig elutasította a célzott likvidálásokat - tette hozzá. Oroszország nem vonja kétségbe Izrael jogát, hogy megvédje magát a terrortámadásoktól és oltalmazza polgárait, de ennek a nemzetközi joggal összhangban kell történnie - ezt Alekszandr Jakovenko külügyminisztériumi szóvivő közölte vasárnap. Franciaország szerint elfogadhatatlan és súlyosan sérti a nemzetközi jogot a célzott likvidálás.

Kína szintén határozottan elítélte a Hamász-vezető meggyilkolását, és abbéli aggodalmát hangoztatta, hogy a likvidálás tovább gerjeszti az erőszak körforgását a Közel-Keleten. Kína az ENSZ Biztonsági Tanácsában a múlt hónapban szavazatával támogatta ama határozat - végül meghiúsult - elfogadását, amely elítélte volna Izraelt ar-Rantiszi elődjének, Ahmed Jaszin sejknek a meggyilkolása miatt.

[origo]/MTI