Felháborodást váltott ki a Djindjic-gyilkosságról készült interjú

Vágólapra másolva!
Nagy felháborodást váltott ki Szerbiában egy belgrádi bulvárlapban kedden megjelent interjú, amelyben egy állítólagos volt titkosrendőr azt mondta, hogy "politikailag igazolt volt" Zoran Djindjic szerb miniszterelnök meggyilkolása.
Vágólapra másolva!

A Kurir című belgrádi bulvárlap interjút közölt egy név nélkül nyilatkozó férfival, aki Dzsó kapitánynak nevezte magát. A szövegből kiderül, hogy az illető tagja volt a Vörössapkás néven ismert titkosszolgálati halálosztagnak (JSO), amelyet a Djindjic-gyilkosság után oszlattak fel, mert kiderült, hogy parancsnokai érintettek a merényletben és más politikai bűntényekben.

Az interjúalany közli, hogy a vörössapkások hamarosan egyenruhájukban jelennek meg a Djindjic gyilkosai felett ítélkező bíróságon. Közli, hogy politikailag igazolt volt a kormányfő meggyilkolása, s nekik, a vörössapkásoknak amúgy nem jelent semmit kioltani egy ember életét. Félelemkeltő az kijelentése is, hogy az osztag létezik, parancsnoka még mindig a merénylet értelmi szerzőjének tartott Milorad Lukovic Legija, aki Szerbiában van.

A morbiditás határát súroló nyilatkozat vihart kavar Szerbiában, ahol még nem csitult a felháborodás amiatt, hogy a múlt héten az osztag hat egykori tagja megjelent a Djindjic-perben eljáró bíróságon a JSO jelképeit ábrázoló pólókban. A médiáknak nyilatkozó politikusok és ügyvédek jobbára azt a véleményt fogalmazzák meg, hogy az interjú - illetve a vörössapkások egyre gyakoribb felbukkanása - kísérlet a miniszterelnök gyilkosainak rehabilitálására. Sokak szerint a hatóságoknak hivatalból kell reagálniuk, nem utolsósorban amiatt, hogy az interjúalany azt állítja, tudja hol van Legija.

Többen egyetértenek a Djindjic család jogi képviselőjével, Ranko Daniloviccsal, aki szerint Szerbiában léteznek ma is olyan politikai és titkosrendőri erők, amelyek helyénvalónak tartják a politikai ellenlábasok meggyilkolását. Zarko Korac volt miniszterelnök-helyettes, a Djindjic-gyilkosság körülményeit vizsgáló kormánybizottság egykori elnöke szerint az interjú megtetézése az elmúlt hetekben kezdődött nyilvános kampánynak, amelynek célja a merénylők rehabilitálása. Korac arra figyelmeztetett, hogy a folyamatnak drasztikus következményei lehetnek az ország jövőjére nézve, ha az állami szervek mindezt tétlenül fogják szemlélni.

A belgrádi Emberi Jogi Jogászbizottság elnöke, Biljana Kovacevic-Vuco szerint az interjú a sajtószabadsággal való "tragikus és megengedhetetlen visszaélés". Ő is úgy látja, hogy amennyiben az ügyészség nem reagál, az biztos jele lesz annak, hogy visszatérnek Szerbiába a legsötétebb idők, amilyenekre még a milosevici korszakban sem volt példa.

A terebélyesedő közfelháborodás ellenére a hivatalos szervek egyelőre nem tesznek lépéseket, nem hallatta a hangját sem a belügyi, sem az igazságügyi minisztérium, s egyetlen szerbiai kormánypolitikus se kommentálta a Kurir interjúját.