Tovább lángol az ukrán lőszerraktár

Vágólapra másolva!
Változatlanul veszélyes a helyzet, és péntekre sem sikerült megfékezni a tűzvészt abban a délkelet-ukrajnai hadianyagraktárban, ahol rengeteg páncéltörő és tüzérségi lövedék, valamint rakéta van, illetve volt. A környékbeli falvakból több ezer embert telepítettek ki. A robbanáskor szétrepülő repeszek felgyújtottak egy közeli kőolajtárlót és megrongáltak egy gázvezetéket, ezért várhatóan több napig is eltart majd, amíg a tűzoltók megfékezik a lángokat. Az ukrán hadsereg igen nagy mennyiségű veszélyes hadianyagot örökölt a Szovjetuniótól, azonban a pénz- és szakemberhiány miatt igen gyakoriak a balesetek.
Vágólapra másolva!
Lőszerraktárak robbantak Ukrajnában/nagyvilag/20040507loszerraktarak.htmlRobbanások miatt evakuáltak falvakat Ukrajnában/nagyvilag/20040506robbanasok.html

A Melitopol és Zaporizzsja (Zaporozsje) között, Novobogdanivka falu közelében fekvő bázis raktárában óriási mennyiségű, 4500 vagonnyi hadianyagot tároltak. Először tűz ütött ki, majd hatalmas robbanások sorozata indult be csütörtök délben. Péntek reggel még mindig 60 méteres lángnyelvek emésztették a páncéltörő lövedékeket és a különböző típusú rakétákat tartalmazó lőszerraktárt, és robbanások döreje hallatszott szórványosan.

Az eddigi adatok szerint öt ember vesztette életét a katasztrófa következtében, közülük négy idős emberrel az ijedségtől kapott szívroham végzett. Az Inter ukrán televízió kilenc sebesültről számolt be.

A lövedékek szétrepülő darabjai felgyújtottak egy kőolajtárolót, amely mindössze két kilométerre fekszik a robbanások epicentrumától. Robbanás volt egy gázvezetéken is a lőszerraktárban történt detonációk nyomán, s az ukrán hatóságok azzal számolnak, hogy emiatt a tűz akár egy hétig is tombolhat a térségben. Úgy tudni, hogy a közeli Melitopol városban megszűnt a gázszolgáltatás.

A veszélyeztetett - a katonai lerakattól mintegy 15 kilométeres sugarú körben elhelyezkedő - 16 településről mintegy tízezer lakost menekítettek péntek reggelre biztonságos helyre, szállodákban, kollégiumokban, iskolákban és kórházakban helyezték el őket. (A raktár és a legközelebbi falu, Novobogdanivka között mindössze 5 kilométer a távolság.) A kiürített falvakban rendőrök járőröznek, hogy megakadályozzák az esetleges fosztogatást.

Az ukrán hatóságok szükségállapotot vezettek be a katasztrófa körzetében. Elővigyázatosságból lezárták a forgalom elől a Krímet és Moszkvát összekötő országút, valamint vasútvonal Szimferopol és Harkiv (Harkov) közötti szakaszát. A lőszerraktártól mindössze 40 kilométerre fekvő zaporizzsjai atomerőműben riadókészültséget léptettek életbe. Melitopolban bezártak minden iskolát és óvodát, a helyi lakosokat pedig arra kérték, hogy ne mozduljanak ki otthonaikból a robbanások folytatódása miatt.

Péntekre várják Ukrajnába Oroszország különleges kiképzésben részesült mentőcsapatait, akik segítséget nyújtanak a helyszínre vezényelt több száz ukrán tűzoltónak. Az Egyesült Államok ugyancsak segítséget ajánlott fel. Leonyid Kucsma ukrán államfő utasította a legfőbb ügyészséget és a nemzetbiztonsági szolgálatokat, hogy hozzanak létre különbizottságot a történtek kivizsgálására. A katonai főügyész helyettese robbanóanyagok hanyag kezelésének gyanúja miatt indított eljárást.

A Szovjetunió 1991-es összeomlása után Ukrajna 184 lőszerraktárt "örökölt", az ezekben őrzött fegyverek és lőszerek nagy részét a zaporozzsjei bázisra szállították. Az évek óta alulfinanszírozott ukrán hadseregben gyakoriak a balesetek. Legutóbb tavaly októberben Kelet-Ukrajnában, az artyemivszki lőszerraktárban történt nagyobb robbanás: ott 46 vagonnyi lőszer repült a levegőbe, de szerencsére csak néhány ember sebesült meg.