Amerikai bíróság előtt a volt ukrán miniszterelnök

Vágólapra másolva!
A panamai Manuel Noriega esete óta Pavlo Lazarenko az első volt miniszterelnök, akit bíróság elé állítanak az Egyesült Államokban. Az idei év márciusában a Transparency International (TI) nevű nemzetközi szervezet által összeállított "a világ legkorruptabb politikusai" elnevezést viselő listájának veretes mezőnyében Lazarenko a 8. helyet tudhatja magáénak. Ezt a nem túl dicsőséges pozíciót - a TI szerint - a két éves hivatali ideje alatt megszerzett 200 millió dolláros vagyonával vívta ki magának az ukrán ex-kormányfő.
Vágólapra másolva!

A tavaly félszázadik életévét jubiláló Pavlo Lazarenko dnyepropetrovszki kormányzóként kezdte meg politikai szárnyalását, ugyanannak a - Ukrajna gazdaságát és politikáját nagyban befolyásoló - dnyepropetrovszki klánnak a fejeként, amelyből Kucsma elnök is származik. 1996-ban ugyanaz a jelenleg is hatalmon lévő Leonyid Danilovics Kucsma államfő szentesítette Lazarenko miniszterelnöki kinevezését, aki egy év múlva menesztette őt. Még miniszterelnöki országlása alatt San Franciscóba költözteti családját - ennek később lesz jelentősége. Lazarenko kezébe veszi az ukrán energetikai szektort, megcsapolja a költségvetést is, gátlástalanul sikkaszt.

Az Egyesült Ukrán Energiarendszerek elnökeként gyakorlatilag nem tartozik senkinek az ellenőrzése alá, vállalata pedig felmentést kapott az adózás alól. Politikai síkon nyíltan szembefordul Kucsmával, ekkor kezdi el az ügyészség Lazarenkónak a nyugati sajtó által már kitálalt korrupciós ügyeit tárgyalni.

Az 1998-99-es évek fordulóján (a legutóbbi ukrán elnökválasztás idején) Lazarenkóra viharos időszak köszöntött. Háromszor követtek el ellene merényletet Ukrajnában, majd Svájcban letartóztatták pénzmosás vádjával. Kétheti fogság után 3 millió dollár óvadék ellenében elengedték. Hazatérte után hevesen kirohant Kucsma ellen és a személyét érintő vádakat az elnök által koholtnak nevezte és az ellenzék elhallgattatását célzó törekvéseket látott mögötte. Pavlo Lazarenko fennen hangoztatja, hogy soha nem hagyná el hazáját, de amikor a felelősségre vonás érdekében az ukrán parlament felfüggeszti mentelmi jogát, Amerikába távozik. 1999 februárjában az Egyesült Államokba való belépésekor még a repülőtéren őrizetbe veszik az amerikai hatóságok, azóta is egy San Franciscó-i börtön vendége. Abban az időben az amerikai kormány az oroszokban való csalódása miatt egyre inkább Ukrajna felé fordult, támogatta Kucsma elnököt, ezért nem kizárt, hogy nem a puszta törvényszeretet és a "megmutatjuk a világnak, hogy nem adunk menedéket bűnözőknek" vezérelte az Egyesült Államokat az ukrán elnök leghevesebb ellenlábasának őrizetbe vételekor.

Az ügy egyre terebélyesedett, a vádpontok száma meghaladta az ötvenet. Ukrán és amerikai szakértők tárgyaltak-egyeztettek folyamatosan, mialatt Lazarenko a kaliforniai rácsok mögül várt sorsára. Időközben - 2001 februárjában - letartóztatták Julia Tyimosenko volt miniszterelnök-helyettest, aki Lazarenko örököse volt az Egyesített Ukrán Energiarendszerek elnöki székében éppúgy, mint Kucsma leghangosabb ellenzékének pozíciójában. Akkor azzal vádolták Tyimosenkót, hogy 79 millió dollár kenőpénzt adott át Lazarenkónak. Tyimosenko később szabadlábra került, ma is Kucsma legádázabb ellenfele, az ügy azonban nem került tisztázásra, a belpolitikai viharok olykor a felszínre lökik ezt a szennyest.

A '90-es évek közepén újabb bűnüggyel hozták kapcsolatba Lazarenkót. Akkortájt, máig tisztázatlan körülmények között, gyilkoltak meg a Lazarenko alapította dnyepropetrovszki klán egyik legnagyobb ellenfelének, a donyecki érdekszövetségnek három vezetője közül kettőt. A gyilkosok és megbízóik kilétére azóta sem derült fény, egyes körök (pl. Kucsma elnök) a mai napig Lazarenkót gyanúsítják az esettel.

2004 márciusában kezdte el a kaliforniai bíróság tárgyalni Lazarenko ügyét, amelyben 114 millió dollár amerikai bankokon keresztül történt tisztára mosásával vádolják. Ukrán sajtóértesülések szerint a fenti kettős gyilkosság is a vádpontok között szerepel, a nyugati sajtó azonban kizárólag pénzügyi tranzakciókat boncolgat. Úgy tűnik, hogy hazájában még nem ejtették a vádat ellene a kettős gyilkosság ügyében, ezért és még jó néhány egyéb törvényellenes cselekedet gyanújáért is valószínűleg Ukrajnában is újabb tárgyalások - és súlyos évek a rács mögött - várnak Lazarenkóra azután, hogy a kaliforniai "kalandja" véget ér.

2004 májusának elején a kaliforniai bíróság a Lazarenko elleni 53 vádpontból 24-et elejtett bizonyítékok hiányában. Ugyan a vádpontoknak több mint a fele továbbra is fennáll, de ez azt jelenti, hogy az ex-kormányfőnek az előzetesen várt több mint 20 évnyi szabadságvesztés helyett körülbelül "alig" 5 évnyivel kell szembenéznie. A vád, amely továbbra is Damoklész kardjaként lebeg Lazarenko feje felett, arról szól, hogy politikai hatalmát felhasználva együttműködésre kényszerített egy kaliforniai üzletembert, akinek segítségével az elejtett vádpontokban lévőknél kevesebb, de így is súlyos dollármilliókra rúgó összeget mosott tisztára az Egyesült Államokban.

2004 októberében elnökválasztás lesz Ukrajnában. A szakértők véleménye megoszlik abban, hogy bele akar-e és ha igen, milyen mértékben szólni az Egyesült Államok a voksolás kimenetelébe. Amennyiben befolyásolni szeretné azt, a Lazarenko-ügy erre kiváló alkalom - Kucsma elnök pozícióit erősítendő és az ellenzékét lejáratandó elég csak megfelelő hírverést kerekíteni a tágyalássorozatnak. A többségében a létminimum környékén élő választók idegeit felborzolják a tárgyalások során elhangzó összegek és azok sorsa. Az ügyben érintett - többnyire ellenzéki - személyek választási esélyeit nagyban lerombolná, amennyiben ezek nagydobra verettetnének, ezzel pedig a Kucsma-párti oldal jutna jelentős lépéselőnyhöz.

Boczka Károly