Nem találtak atomfegyvert Líbiában

Vágólapra másolva!
Dúsított uránnyomokra, illetve atomfegyverekkel kapcsolatos kutatásokra találtak az ENSZ atomellenőrei Líbiában, azonban jelentésükben arról számoltak be, hogy az országnak nem volt olyan létesítménye ahol kifejezetten atomfegyvert gyártottak volna. Az ellenőrök azonban további kutatásokat javasolnak, hogy kiderítsék, honnan származik a megtalált urán. Az ellenőrök jelentése szerint a líbiai fél mindenben segítette munkájukat.
Vágólapra másolva!

Nem találtak Líbiában olyan létesítményt az ENSZ Nemzetközi Atomenergia Ügynökségének (NAÜ) ellenőrei, ahol kifejezetten atomfegyvert fejlesztettek volna. Az ellenőrök bizalmas jelentésében ugyanakkor leírják, hogy a korábban megtalált uráncentrifugában dúsított uránnyomokat találtak.

Ugyanakkor a tripoli egyetemen olyan kutatások folytak, amelyek szükségesek az atomfegyverek előállításához. A laboratóriumban azonban nem találtak atomfegyver-összetevőket.

A NAÜ ellenőrei pénteken leadott, bizalmas jelentésükben azt javasolják, hogy további kutatások során derítsék ki, hogy honnan származik az uráncentrifugában megtalált dúsított urán - írja a Reuters hírügynökség

Líbia Pakisztántól szerezte be az atomprogram beindításához szükséges felszereléseket és nyersanyagokat, az ellenőrök azt feltételezik, hogy a dúsított urán még a pakisztáni laboratóriumban került a centrifugába. Ahhoz azonban, hogy erről meggyőződjenek, pakisztáni uránmintákat is meg kell vizsgálniuk.

Ugyanakkor az ellenőrök jelentésükben leírták, hogy Líbia minden létesítményébe beengedte őket, és megmutatott minden az atomprogrammal kapcsolatos felszerelést és anyagot. Az ellenőrök azonban megemlítik, hogy a líbiaiak nem mindig tudtak pontos dokumentációval szolgálni a kutatásokkal kapcsolatban.

Líbiát korábban az Egyesült Államok azzal vádolta, hogy titokban atomfegyvereket fejleszt. Kadhafi elnök azonban 2003-ban, a nemzetközi közösség nagy meglepetésére kijelentette, hogy országa beengedi a NAÜ ellenőreit, és belép az atomsorompó egyezménybe.