Még mindig rács mögött a Tienanmen téri tüntetők

Vágólapra másolva!
Kínában még 15 évvel a vérengzésbe torkollot Tienanmen téri tüntetés után is tartanak rács mögött egykori tiltakozókat - áll az Amnesty International jelentésében. Az emberi jogi szervezet úgy tudja, hogy még most is üldözik azokat, akiknek kapcsolatuk volt az akkor történtekkel.
Vágólapra másolva!

A tiltakozó megmozdulás leverésének 15. évfordulójára közzétett jelentésében a világ legnagyobb emberi jogi szervezete azt írta: 50 olyan egykori tüntetőről van dokumentált értesülése, akik a mai napig börtönben ülnek, de ez valószínűleg a valós szám töredéke csupán, mivel a kínai hatóságok soha nem hoztak nyilvánosságra részleteket a börtönbe vetettek számáról.

Az emberi jogi szervezet szerint Peking központjában, jeltelen sírokban fedezték több olyan tüntető holttestét, akik az 1989. júniusi hatósági fegyveres fellépés során haltak meg. További legalább 30 tiltakozó nyomtalanul eltűnt, sorsukról soha senki semmilyen felvilágosítást nem adott, így valószínűleg ők is halottak - áll a jelentésben.

Az egyik megölt diák édesanyja a szervezetnek azt mondta: attól tart, hogy a 2008-as pekingi nyári olimpia hatalmas építkezései miatt rendkívül nehéz lesz bármilyen további nyom fellelése. Az AI szerint a halottak szülei alkotta szerveződés több tagját nemrégiben őrizetbe vették a kínai hatóságok, megakadályozandó, hogy megemlékezzenek a június 4-ére virradó éjjel történt leszámolás 15. évfordulójáról.

A jelentés szerint rendőrségi kihallgatásnak vetették alá azt az orvost is, aki azon az éjszakán a közeli kórházban csaknem 90 sérültet kezelt. Az orvos - aki az Amnesty International szerint a tavalyi SARS-járvány kínai eltusolásának leleplezője volt - márciusban nyílt levelet tett közzé, amelyben ártatlan és fegyvertelen diákok tankokkal, géppuskákkal történt legyilkolásával vádolta "az őrjöngve fellépő" hatóságokat.

Az emberi jogi szervezet a vérengzés 15. évfordulóján független vizsgálatot, és a felelősök törvény elé idézését követeli a kínai kormánytól a fegyvertelen tüntetők megölésének ügyében. A nyilatkozat felszólítja a pekingi vezetést a Tienanmen téri leszámolás óta még mindig börtönben tartott, méltányos jogi eljárásban soha nem részesült foglyok szabadon engedésére is.