Amerikai főtisztek is tanúskodnak a kínzás-ügyben

Vágólapra másolva!
Magas rangú katonai vezetőket is tanúként idéznek majd a bíróság elé a kínzás-perek során. A fogolykínzásokkal vádolt őrök védői ugyanakkor magát Bush elnököt és Donald Rumsfeldet is kihallgatták volna, ehhez azonban a bíróság nem járult hozzá. A kínzással vádolt őrök akár húsz évnél is hosszabb börtönbüntetésre is számíthatnak. A védelem szerint azonban a hét katonát csak arra használják fel, hogy eltereljék velük a figyelmet az igazi felelősökről: a katonai és a politikai felső vezetésről.
Vágólapra másolva!

Hétfőn engedélyezte az amerikai hadbíróság, hogy az iraki kínzás-perek egyik vádlottjának védői magas rangú katonai vezetőket idézzenek be tanúként a tárgyalásokra. Így várhatóan a bíróság elé idézik Ricardo Sanchez tábornokot, az Irakot megszálló erők parancsnokát is. Az eljáró bíró emellett úgy döntött, hogy az Abu Graib börtönt, ahol a kínzásos esetek történtek, nem szabad lerombolni, mivel bűncselekmény helyszínének számít. Ugyanakkor az egyik védő felvetette, hogy a bíráknak el kellene látogatniuk az Abu Graibba, hogy "érezzék azt az ürülék- és vizeletszagot" amelyben az őrök nap mint nap dolgoztak.

Egy másik vádlott védője sikertelenül kezdeményezte, hogy George Bush amerikai elnököt és Donald Rumsfeld védelmi minisztert is beidézhessék tanúságtételre. A védő szerint erre azért lenne szükség, mert a magas rangú politikusok megkerülték a hadifoglyokra vonatkozó genfi egyezményt, és védencét ennek alapján utasították közvetlen felettesei, hogy a kihallgatások előtt megpuhítsa az iraki foglyokat. James Pohl bíró azonban nem fogadta el azt az érvelést.

Hétfőn három, kínzásokkal vádlott amerikai katona - Charles Graner, Ivan Frederick és Javal Davis - ügyében tartottak előzetes tárgyalást Bagdadban. Frederick előzetes meghallgatását elhalasztották, mivel védője nem jelent meg a tárgyaláson - írja a New York Times.

Forrás: [origo]
Graner huszonnégy évet kaphat

Granert azzal vádolják, hogy ráugrált a foglyokra, miközben emberi piramis alkotására kényszerítették őket, továbbá rátaposott kezükre és csupasz lábukra, egy elítéltet pedig úgy megütött, hogy elvesztette eszméletét. A Frederick elleni vádak szerint az őrmester maszturbálásra és meztelen piramis alkotására kényszerítette a foglyokat, és elektrosokkal rémisztgette egyiküket, akit csuklyában egy láda tetejére állított. Davist többek között ugyancsak azzal vádolják, hogy a foglyok kezére és lábára taposott.

Összesen hét amerikai katona ellen indult eljárás a kínzások miatt. Eddig egy esetben született ítélet, Jeremy Sivitset egy év börtönre ítélték néhány hete. A most induló perekben azonban ennél jóval szigorúbb büntetések várhatók. A kínzások egyik hangadója, Charles Graner akár huszonnégy éves börtönbüntetésre is számíthat.

Guy Womack, Graner civil ügyvédje azt szeretné bebizonyítani, hogy a hét katonából az összes kínzásért felelős bűnbakot faragott a katonai vezetés és a Bush-kabinet. Az ügyvéd szerint azonban a kínzási ügy jóval szélesebb kört érint, hiszen az őrök vallomása szerint a katonai hírszerzés emberei biztatták az őröket arra, hogy "puhítsák meg a foglyokat" a kihallgatások előtt.

"A terror elleni háború miatt a politikai vezetés hozzájárult ahhoz, hogy a vallatások során szokatlan módszereket alkalmazzanak" - állítja Womack.