Irakban tömik a zsebüket a háborús lobbisták

Vágólapra másolva!
Ugyanazok a tanácsadók intézik az iraki üzletekkel kapcsolatos lobbitevékenységet, mint akik annak idején az iraki háború felé terelték Amerikát. A lobbisták, szakértők és tanácsadók, akik a háború előtt arról győzködték a közvéleményt, hogy Irak állítólagos tömegpusztító fegyverei komoly veszélyt jelentenek Amerikára, most az iraki üzletek megkaparintásáért szállnak harcba. Jó példa a jelenségre egy szenátusi tanácsadó, aki annak idején az emigráns iraki ellenzékieknek szerzett pénzt, hogy a Szaddám elleni harc mellett kampányolhassanak, most pedig román cégeknek hajt fel üzletet Irakban.
Vágólapra másolva!

Iraki üzletekért harcolnak az egykori háborús lobbisták. Az újjáépülő országban jelenleg ugyanazok a személyek és cégek szereznek befektetési lehetőséget ügyfeleiknek, akik annak idején a Szaddám elleni támadás szükségességéről győzködték a közvéleményt.

Jó példa a jelenségre R. James Woolsey, a CIA egykori igazgatója, aki a Los Angeles Times szerint saját üzleti érdekeit összekapcsolta Amerika biztonsági törekvéseivel. Woolsey 1995-ben lépett ki a hírszerzéstől, de iraki ügyekben mind a mai napig magas rangú kormánytanácsadó maradt. Ugyanakkor két olyan cégnek dolgozik, amely iraki befektetéskehez nyújt segítséget és tanácsadást.

Noha a tanácsadó egy interjúban korábban kijelentette, hogy nem vesz részt a cégek iraki lobbi- és tanácsadási tevékenységében, közvetlenül a háború után, 2003 májusában egy konferencián tartott előadást az iraki üzleti lehetőségekről. A konferencián több mint nyolcvan vezető üzletember vett részt, akik egyenként 1100 dollárt fizettek Woosleynak a tanácsadásért.

A volt CIA-főnök 2002-ben alapító tagja volt a Bizottság Irak Felszabadításáért nevű szervezetnek, amelynek feladata az volt, hogy Szaddám ellen hangolja a háború ellenzőit, és elfogadtassa a Bush-kormány háborús érveit a közvéleménnyel. A bizottsághoz kötődő tanácsadók nagy része jelenleg üzleti tevékenységet folytat Irakban.

Szintén a bizottsághoz kötődik Randy Scheunemann: Orion Enterprises nevű washingtoni cége egy címen működik az emigráns iraki politikusokat tömörítő Iraki Nemzeti Kongresszus washingtoni kirendeltségével, illetve ide volt bejelentve a Bizottság Irak Felszabadításáért is.

Scheunemann közép- és kelet-európai országokban végez tanácsadási tevékenységet. Az üzletember 2002-ben az Irak felszabadításáért tevékenykedő bizottság elnöke lett. A bizottság legnagyobb sikerét akkor érte el, amikor lobbizásának köszönhetően tíz közép-európai ország Vilniusban nyilatkozatot írt alá, amelyben támogatásukról biztosították az Irakot lerohanó Egyesült Államokat. A vilniusi tízek a nyilatkozat miatt szembekerültek az EU vezető tagállamaival, amelyek elutasították az iraki háborút.

Scheunemann közvetlenül a háború után lett befektetőknek adott tanácsot. Az Orion jelenleg Romániával szerződött kilenc hónapra, hogy 175 ezer dollárért népszerűsíti a román befektetőket Irakban, és képviseli a "román üzleti érdekeket Irak újjáépítésében".

Az, hogy egyesek nemzetbiztonsági ügyekhez kötik üzleti érdekeiket, komoly etikai kérdéseket vet fel. Szakértők szerint egy idő után elmosódik a határ a nemzetbiztonság és az üzlet között, és a tanácsadók saját és ügyfeleik üzleti érdekei szerint alakítják az USA külpolitikáját.

"A kérdés az, hogy a tanács, amit adnak, saját vagy a köz érdekeit szolgálja-e" - foglalja össze a problémát Larry Noble, a Felelős Politikai Központ vezetője. "Ez nem etikai ügy. Egyéneket látok, akik saját érdekeik szerint alakítják az ügyeket" - nyilatkozta a jelenségről Michael Shires politológiaprofesszor a Los Angeles Timesnak.

A tanácsadók szerint egyáltalán nincs ellentmondás korábbi háborús és mostani üzleti lobbitevékenységük között. "Semmifajta ellentmondást nem látunk abban, hogy az Iraki Nemzeti Kongresszussal folytatott korábbi munkánk eredményeként megszerzett tudásunkat és kapcsolatainkat használjuk Irak gazdaságának fejlesztéséhez. Tulajdonképpen megtiszteltetésnek érezzük, hogy így járulhatunk hozzá a demokrácia kiépítéséhez" - utasította vissza a vádakat Riva Levinson, aki korábban szintén az Iraki Nemzeti Kongresszusnak lobbizott, a háború elindításáért.