Kerry másképp gondolkodik Irakról

Vágólapra másolva!
Az amerikai Demokrata Pártnak a bostoni elnökjelölt-állító konvención részt vevő számos küldötte az iraki háború megindításának kérdésében nem ért egyet John Kerryvel, akit ettől függetlenül várhatólag csütörtökön megszavaznak elnökjelöltnek. Kerry a szenátusban annak idején a háború megindítására szavazott, és azóta is kitart e döntése mellett, de bírálja George Bush elnököt amiatt, hogy nem tervezte meg, mi lesz a háború után.
Vágólapra másolva!

A hangulat nagyon háborúellenes a hétfőtől csütörtökig tartó konvención, számos nem hivatalos beszédben elhangzik olyan vélemény, hogy a háborút egyáltalán nem lett volna szabad megindítani. Teljesen általános vélemény, hogy a Bush-kormány az olajkincsért ment Irakba, és hogy Bush családjának kapcsolata van az al-Kaida terrorszervezetet irányító Oszama bin Laden családjával. A küldöttek szerepe azonban jelképes, véleményük nem kell, hogy befolyásolja Kerryt.

Az eddigi hivatalos beszédek mind a szenátor álláspontját visszhangozták, és hirdették a nemzetbiztonsághoz való hozzáértését. A legtöbb küldött azonban mindent összevetve Bush elnököt okolja a háborúért, azt mondják, félrevezette az amerikai népet akkor, amikor azt állította, hogy Irak fenyegeti az Egyesült Államokat, és ennek fényében megértőek Kerry szavazatával szemben. A párt programja, amelyet Kerry kampánystábja írt, megkerüli a kérdést, és azt mondja: "Jó szándékú emberek nem kell hogy egyetértsenek azzal, hogy Amerika háborút indított Irak ellen."

Állandó beszédtéma a küldöttek között, hogy mit kell tenni ezután Irakban. Vannak, akik egyetértenek Kerryvel abban, hogy az amerikai erőknek még ott kell maradniuk, mások azonnali kivonást követelnek.

Ezek az ellentétek azonban nem élesek, és sokkal nagyobb az egyetértés a pártban, mint általában a múltban. A háborúellenesek is úgy értékelik, hogy Kerry az ő álláspontjukon van, mert nemmel szavazott az idén a szenátusban Bushnak a háború további finanszírozására vonatkozó tervére, és mert ragaszkodik a nemzetközi egyetértéshez Irak ügyében.