Cseh lokátort vásárolt az USA

Vágólapra másolva!
Feltehetően az Egyesült Államok vásárolja meg azokat a rádiólokátorokat, amelyeket Kína rendelt meg a cseh gyártótól, az ERA-tól. A Vera típusú szupermodern berendezések állítólag a lopakodó vadászgépeket is látják. Az USA korábban jelezte: attól tart, hogy Kínán keresztül más, NATO-val ellenséges országba is kerülhetnek az eszközök. Egy berendezést már meg is vettek az amerikaiak.
Vágólapra másolva!

Az Egyesült Államok megvett Csehországtól egy Vera típusú rádiófelderítő berendezést, amely a legkorszerűbbek közé tartozik a világon - közölte vasárnap a közszolgálati Cseh Televízió egyik vitaműsorában Cyril Svoboda cseh külügyminiszter. "Egyelőre egy darabot vettek a rendszerből, amelyet ki akarnak próbálni. Meg vagyok győződve róla, hogy a minőség olyan lesz, hogy a rádiólokátort a szövetségesek is megveszik" - mondta Svoboda a televízióban, részleteket azonban nem volt hajlandó elárulni.

A rádiólokátorokat eredetileg Kína rendelte meg a csehektől, s hat darabért állítólag 1,5 milliárd koronát lett volna hajlandó fizetni. Az USA helytelenítette az üzletet, mert attól tart, hogy Kínától ez a szupermodern rádiófelderítő berendezés könnyen valamilyen harmadik, a NATO-val ellenséges ország kezébe juthat. Colin Powell amerikai külügyminiszter személyesen írt levelet a cseh külügyi és a védelmi tárca vezetőjének, s kérte, hogy akadályozzák meg az üzletet. Ezt követően indultak meg a tárgyalások arról, hogy a Kínának szánt rádiólokátorokat az USA megvenné. A cseh védelmi minisztérium szerint ha az üzlet megvalósul, akkor az kitűnő ajánlás lenne más NATO-országok számára is, hogy szintén Verákat vegyenek - írta korábban a cseh sajtó.

"Nem állítom, hogy rossz kézbe került volna a rendszer, ha Kína veszi meg. De ha a szövetségesünk veszi meg, akkor biztos, hogy ellenünk nem lesz soha felhasználva" - mondta Svoboda.

A cseh gyártó honlapjahttp://www.era.cz/

Csehország és Kína tavaly kötötte meg az eladási szerződést a Brünnben megrendezett IDET fegyverkiállításon. A cseh ipari és kereskedelmi minisztérium idén januárban engedélyezte a berendezések kivitelét a Pardubicében működő gyártónak, az ERA cégnek és az Omnipol fegyverkereskedelmi vállalatnak. A kormányzati körök azonban nem voltak egységesek a Vera eladásának ügyében, s az USA mellett állítólag a cseh titkosszolgálatok is ellenezték, ezért a már kiadott engedélyt a prágai kormányzat májusban visszavonta.

Vera híres elődjéhez, a Tamara passzív rádiófelderítő eszközhöz hasonlóan még az amerikai "láthatatlan" Stealth vadászrepülőgépek mozgását is képes nyomon követni. Tökéletesen ellenőrzi a légtérben végbemenő fejleményeket, a repülés módja alapján meg tudja különböztetni a repülőgépeket a helikopterektől, sőt, még azt is megállapítja, hogy egy helikopter támadó szándékkal közeledik-e vagy pedig felderítő alegységet szállít - állítják a szakértők.