Huszonhat túszt elengedtek

Vágólapra másolva!
Huszonhat túsz kiszabadult a terroristák által elfoglalt dél-oroszországi iskolából csütörtök délután. Megmenekülésük előtt két nagy erejű robbanás rázta meg az iskolát. Csecsen és ingus fegyveresek hivatalos közlés szerint 354 túszt tartanak fogva szerda reggel óta az észak-oszétiai Beszlan egyik iskolájában, azonban egy német tévé szerint 400 gyerek és többszáz felnőtt van az épületben. A túszejtés kezdete óta 12 ember vesztette életét.
Vágólapra másolva!

Csütörtök délután huszonhat nőt és kisgyereket elengedtek az elfoglalt beszlani iskolából. Több száz embert - köztük sok gyereket - azonban továbbra is bezárva tartanak a túszejtők. A kiszabadult túszok között több kisgyermekes anya van. Az orosz biztonságiak előre tudtak elengedésükről, de titokban tartották a hírt, hogy az aggódó rokonok és az újságírók ne tömörüljenek az iskola körül. A túszok kiszabadításában Ruszlan Ausev volt ingus elnök közvetített. Neki azért kellett lemondania 2001-ben, mert bírálta Putyin csecsenföldi politikáját.

A túszok szabadon engedése előtt két egymást követő, nagy erejű robbanás rázta meg az észak-oszétiai iskolát. Az épületből fekete füstoszlopok szálltak fel. Egyelőre nem lehet tudni, hogy mi okozta a detonációkat. Nem tudni, hogy az iskola melyik része robbant fel, és milyen következményekkel járt a robbanás. Egy külföldi újságíró szerint egy épület melletti autó robbanhatott fel. Az orosz katonák a tudósítókat távolabb küldték az épülettől. Korábban a túszejtők azzal fenyegetőztek, hogy ha megtámadják őket, akkor az egész iskolát a levegőbe röpítik.

Az orosz hatóságok elvetették annak lehetőségét, hogy fegyveres akcióval szabadítsák ki az Oroszországhoz tartozó Észak-Oszétiában túszul ejtett több mint 350 embert. Legalábbis ezt álítja az orosz biztonsági szolgálat, az FSZB helyi irodájának vezetője. Valerij Andrejev szerint "hosszú és feszült alkudozásokra" kell számítani. Az orosz biztonsági szolgálat korábban már nyomozást is indított a túszejtés ügyében.

Hivatalos orosz források szerint 354 embert zártak az iskola tornatermébe, a túszok közül 132-en gyermekek. A német ARD televízió helyszínen dolgozó munkatársa azonban csütörtök délután arról számolt be, hogy ennél jóval több áldozata van a túszdrámának: e szerint legalább 400 gyerek és több száz felnőtt van az épületben. Az ARD tudósítója úgy tudja, hogy a támadók egy biztonsági őr segítségével jutottak be az iskolába, még a szerda reggeli évnyitó előtt. Így belülről támadhattak a túszejtők. Az ARD szerint az iskola meggyanúsított biztonsági őrét már őrizetbe vették.

Fotó: EPA
Kétségbeesett szülők

"A túszok kiszabadításán munkálkodó erőink minden cselekedete az életmentést szolgálja majd" - közölte Vlagyimir Putyin orosz elnök, amikor fogadta az oroszországi látogatásra érkezett II. Abdalláh jordániai királyt. Az elmúlt napok terrorakciói egész Oroszország ellen irányulnak, de a fő feladat most az észak-oszétiai iskolában fogva tartott túszok életének megmentése, egészségük megőrzése - momdta az orosz államfő. Putyin minden szempontból borzalmasnak nevezte az észak-oszétiai Beszlan egyik iskolája elleni terrorakciót. Az elnök első ízben szólalt meg a témában azóta, hogy a múlt héten a két utasszállító repülőgép felrobbantásával terrorakció-sorozat indult Oroszországban.

Az észak-oszétiai Beszlan 1. számú iskoláját szerda reggel, az évnyitóünnepség alatt 15-25 fegyveres rohanta meg, és túszul ejtette az ott lévő 300-400 embert, köztük sok gyereket. A túszok közül többeknek sikerült hazatelefonálniuk, és azt mondták, hogy a körülmények elviselhetőek. Az észak-oszét belügyminiszter szerint eddig 12 polgári áldozata van a túszejtésnek. A túszok között van három török állampolgár is: egy orosz származású nő, akinek török férje van, illetve a család kilenc és egyéves gyermekei.

A terrorcselekmény miatt Vlagyimir Putyin orosz elnök elhalasztotta törökországi utazását. Vele egyetemben Szergej Ivanov védelmi- és Szergej Lavrov külügyminiszter sem utazik Ankarába, ahova kétnapos látogatásra voltak hivatalosak. A Kreml egyik, neve elhallgatását kérő tisztségviselője szerint Putyin elnök szorosan figyelemmel követi az Oroszországhoz tartozó "Észak-Oszétiában kialakult helyzetet" és "a Kremlből irányít mindent".

Fotó: EPA
Várakozó mesterlövész

A rendőrség, a belügyi alakulatok és különleges egységek által körbevett iskolában rejtőzködő túszszedőkkel csütörtök hajnalig tárgyalt Leonyid Rosal orosz orvos mobiltelefonon - eredménytelenül. Rosal annak idején a moszkvai Dubrovka színházban történt véres véget ért túszejtéskor is közvetített. Rosal évek óta gyógyít gyerekeket háborús vagy katasztrófától sújtott övezetekben, így az első csecsen háborúban is. Ezért fogadták el a túszejtők közvetítőnek. Ugyanakkor tagja egy Putyin mellett működő emberi jogi kérdésekkel foglalkozó testületnek is.

A terroristák elutasították azt a javaslatot, hogy engedjék el foglyaikat és akkor szabadon elvonulhatnak Csecsenföldre vagy Ingusföldre. Erről Kazbek Dzantijev észak-oszétiai belügyminiszter számolt be a helyszínen. A terroristák ételt és italt sem fogadtak el, mert félnek, hogy kábító-bódító anyagokat tartalmazhatnak.

Az iskola épületéből csütörtök hajnali öt óra körül egy kisebb, hat óra körül pedig egy nagyobb robbanás hangja hallatszott, időnként pedig gépfegyvertűz zaja hallható. Az épületet körülvevő orosz alakulatok szerint a hangok az iskolából jönnek, ők a túszok életéért aggódva nem lőnek - jelentette a New York Times.

Arról ellentmondásos hírek érkeztek, hogy mik is a maszkos fegyveresek követelései, akik a New York Timesnak azt üzenték, hogy a Samil Bászájev vezette asz-Szalihíjn nevű terrorcsoporthoz tartoznak. Szerdai hivatalos nyilatkozatok szerint Ingusföldön elfogott bajtársaik szabadon bocsátását, és az orosz csapatok Csecsenföldről való kivonását követelik. Az MTI egyik csütörtöki jelentése szerint ugyanakkor a követeléseket orosz illetékesek hivatalosan cáfolták.