330 ember halt meg Észak-Oszétiában

Vágólapra másolva!
Az észak-oszétiai Beszlan iskolájában túszul ejtett több mint ezer ember - köztük sok gyerek - kiszabadításakor kirobbant tűzharcban szombati adatok szerint 330 ember vesztette életét, köztük 156 gyerek. A kórházakban 531 sérültet ápolnak. Több túszejtőt élve fogtak el, huszonhatot megöltek. A terrorsiták a robbanóanyagokat, fegyvereket még a nyáron helyezték el az iskolában, ahol építkezés folyt. Beszlan gyermekklinikáján szombaton moszkvai pszichiáterek kezdték meg a volt túszok kezelését, a legsúlyosabb sérülteket pedig a fővárosba szállították gyógykezelésre. Eközben az orosz külügyminiszter szentségtörőnek nevezte holland kolegáját, amiért az tájékoztatást kért az áldozatok magas számának okairól.
Vágólapra másolva!

A szombat délutáni mérleg: 330 halálos áldozat

A beszláni túszdrámában 330 ember vesztette életét, a halottak között 156 gyermek van - közölte szombaton a helyszínen Oroszország főügyészsének helyettese. Szergej Frigyinszkij szerint, akinek szavait az ITAR-TASZSZ hírügynökség idézte, az adatok ugyan még mindig nem véglegesek, de jelentősen már nem változhatnak. A kórházba szállított sérültek közül 69 állapota kritikus.

A beszláni terroristák esetleges cinkosait keresve a rendőrség és a biztonsági erők alakulatai átfésülik az észak-oszétiai várost. A rendőrségnél teljes riadót és a legmagasabb fokú készültséget rendeltek el. Átkutatják a várost elhagyó összes járművet, átvizsgálják a forgalmas helyek közelében leparkolt gépkocsikat, tömeges igazoltatásokat hajtanak végre.

A pénteki akció véletlen robbanással kezdődött

Péntek délelőtt egy feltehetően véletlen robbanással kezdődött meg az észak-oszétiai Beszlan 1. számú iskolájában foglyul ejtett több száz túsz kiszabadítása. A szemtanúk beszámolói szerint a túszejtők az egész iskolát a tornaterembe terelték, ahol, a falra bombákat ragasztottak. A detonátorokat pedálokkal lehetett működtetni, a túszejtők rajta tartották a lábukat ezeken. Az egyik bomba ragasztószalagja feltehetően elengedett, a bomba lezuhant a fölre és felrobbant. A második bomba felrobbanása után beszakadt a tornaterem teteje. Ezt követően indult el a lövöldözés.

Korábban azt feltételezték, hogy az iskolában elhunytakat elszállítani érkező halottszállítók robbantották ki a tornaterem falát. Megfigyelők szerint azonban az események azt bizonyítják, hogy egyik fél sem volt felkészülve a támadásra. Ezt támasztja alá, hogy a harc kitörése előtt az orosz hatóságok megígérték, hogy ők nem kezdeményeznek erőszakot, a gyerekek testi épsége érdekében.

A bombákat már nyáron elrejtették az iskolában

Még jóval túszejtő akciójuk előtt nagy mennyiségű fegyvert, lőszert és robbanóanyagot halmoztak fel a terroristák a beszlani iskola épületében. "A robbanóanyagokat, fegyvereket és lőszereket még a nyáron elhelyezték az iskolában, ahol építkezés folyt" - mondta el az észak-oszétiai különleges szolgálatok egyik tagja az Interfax orosz hírügynökségnek. A tanúk, túlélő túszok elmesélték, hogy a szerdai túszejtés kezdete után nem sokkal a terroristák egy iskolai rejtekhelyről hozták elő a fegyvereiket.

A detonációk és a tető beszakadása után - kihasználva az alkalmat - gyerekek százai kezdtek kimenekülni az épületből, ahol egyre elviselhetetlenebb körülmények uralkodtak. A túszok két napja alig jutottak ételhez és italhoz, egyes beszámolók szerint a foglyok kínjukban már saját vizeletüket itták. A terroristák a tetőről lőni kezdtek a zömében - feltehetően a hőség miatt - alsóneműre vetkőzött, menekülő gyerekre. A tüzet az alig száz méterre állomásozó orosz egységek viszonozták.

Péntek estig folyt a tűzharc az iskolánál, majd később a város más részein. A terroristák közül többen megpróbáltak elszökni, kisebb csoportok péntek estig harcban álltak az orosz csapatokkal, hárman egy az iskolától kétszáz méterre álló épület pincéjébe, tucatnyian pedig egy közeli lakóházba vették be magukat. Utóbbiakat tankokkal is lőtték a biztonsági erők. Két feltételezett terroristát a helyiek meglincseltek, egyiküket főbe lőtték, a másikat agyonverték.

Az orosz biztonsági erők azt feltételezik, hogy a túszejtők a hírhedt csecsen hadúr, Samil Bászájev emberei voltak. A biztonsági erők szerint a csoport vezetője Magomet Jevloje, Bászájev bizalmi embere volt, aki egy pincébe szorulva egészen estig harcolt az oroszok ellen, míg végül tankokkal rombolták le az épületet. Feltételezik, hogy a terroristák kapcsolatban álltak a Nemzetközi Iszlám Brigádok nevű félkatonai szervezettel is.

Szakértők szerint a terroristák kész menekülési tervvel rendelkeztek, mivel egyes jelentések szerint mentőmunkásnak öltözve vegyültek el a tömegben. Egyes jelentések szerint a megölt terroristák közül kilencen arab származásúak voltak, az FSZB helyi parancsnoka szerint egyikük fekete bőrű volt.

10 kommandós, 27 terrorista halt meg az akcióban

Az orosz különleges erőknek több mint tíz tagja esett el a beszlani iskola visszafoglalásakor rendőrségi tájékoztás szerint. A kórházakban a könnyebb sérültek elengedése után összesen 531 személyt ápoltak, köztük 283 gyereket. A sérült gyerekek közül 92 volt súlyos állapotban.

A terrorista brigád 26 tagját ölték meg a pénteki akció során a különleges egység tagjai. Az adatokról szombaton számolt be az orosz titkosszolgálatok észak-oszétiai felelős vezetője. elmondta, hogy egy terroristát még korábban saját társai öltek meg, mert megpróbált kijutni az épületből. Három terroristát élve fogtak el. Egy negyedik is kézre került, de őt a túszok hozzátartozói elragadták a rendőröktől és a helyszínen meglincselték.

A tűzharc közben és után a kiszabadult gyerekeket szállító mentőautók szünet nélkül ingáztak a sebesültekkel. Sok legyengült gyereket tábori ágyra fektettek az iskola környékén. A gyerekek két napja nem jutottak ételhez és italhoz. A sérülteket beszláni és vlagyikavkazi kórházakba szállították. Hat súlyosan sebesült gyermeket a fővárosba szállítottak megműteni szombat délelőtt. A gyermekeket intenzív ellátás mellett, gyermekorvosok és szüleik kíséretében szállították a gépen.

A kórházban pszichiáterek kezelik a gyerekeket

Beszlan gyermekklinikáján moszkvai pszichiáterek kezdték meg a túszok kezelését. Az ellátást irányító Zurab Kekelidze professzor elmondta, hogy az eseményeket átélt vagy abban szülein keresztül érintett minden egyes gyereket meg fognak vizsgálni. Egyúttal egyhetes pszichológiai rehabilitációs tanfolyamot indítanak, hogy minden érintettet megtanítsanak a túszok és hozzátartozóik által megélt sokk enyhítésének lehetséges módszereire.

A helyi illetékesek tájékoztatták a sajtót arról, hogy néhány személy zendülést próbált provokálni a túszul ejtett gyermekek és felnőttek hozzátartozói között, akik az utcán gyülekezve várták a híreket. A hatóságok ezeket a provokátorokat is nagy erőkkel keresik.

1995 óta a mostanin kívül három jelentősebb túszdráma volt Oroszországban, és a katonák mindegyik esetben közbeléptek, ami minden alkalommal számos ártatlan polgári áldozattal járt.