Saját pártja szorongatja Blairt

Vágólapra másolva!
Tony Blair brit miniszterelnök mögül elkezdett kihátrálni pártja, a Munkáspárt. Úgy tűnik, az iraki háború miatt a párt tagsága már nem áll egységesen a miniszterelnök mögött. Gordon Brown, a párt főtitkára arra figyelmeztette Blairt, hogy az iraki háború túlságosan leköti a figyelmét, és ezért nem veszi észre, hogy az ország lakosságát a gazdasági helyzet aggasztja. A brit sajtó szerint Brown miniszterelnöki ambícióinak előkészítésére használta fel a Blair politikájától markánsan elütő beszédet.
Vágólapra másolva!

Tony Blair brit miniszterelnök újraválasztása kérdésessé vált pártjának, a Munkáspárt éves kongresszusán. Úgy tűnik, a párt vezetősége a miniszterelnökkel ellentétben nem Irakban, hanem a gazdaságban látja a brit választók aggodalmának forrását. A kongresszuson Gordon Brown, a párt főtitkára sietett kijelenteni, hogy a brit gazdaság remekül teljesített a Munkáspárt kormányzása alatt. Jellemző azonban, hogy Brown beszédében szinte egyáltalán nem szerepeltek blairi fordulatok, a főtitkár visszatért a Munkáspárt Blair előtti retorikájához, a beszédben több mint negyvenszer említette Nagy-Britanniát.

Brown több mint fél órás beszédében elsősorban a gazdasági problémák leküzdéséről, és a hagyományos munkáspárti értékekhez való visszatérésről beszélt. Brown figyelmeztetett, hogy a II. világháború után Clement Atlee miniszterelnök kormánya pont azért bukott meg, mert a háború után sem törődtek az idő közben keletkezett gazdasági problémák orvoslásával. A főtitkár szerint jelenleg is inkább ezekre, mint Irakra kellene koncentrálni - írja a The Independent.

Brown háttérbe szorulni látszik Blairrel szemben. A miniszterelnök ugyanis nem Brownt, a párt vezetőjét, hanem Alan Milburnt, a Munkáspárt egészségügyekért felelős egykori referensét jelölte ki az újraválasztásáért tevékenykedő csapat élére. Blair mindkét korábbi megválasztásakor Brown töltötte be ezt a tisztet.

Blair a változtatás ellenére azonban azt nyilatkozta, hogy "ha eljön az idő, Brown szokásos helyén harcolja majd végig" a választást. Állítólag Milburn azzal nyerte el a megbízatást, hogy a kormánynak azt állította 2001 elszalasztott lehetőség volt, mert Brown túlságosan a gazdasági kérdéseket erőltette. A túlságosan szakmai kérdésekkel nem sikerült az emberek szimpátiáját elnyerni.

Fotó: EPA
Blairt Irak aggasztja

Ugyanakkor Blair azért is próbálja szűkíteni Brown mozgáskörét, mert a pártfőtitkárnak állítólag miniszterelnöki ambíciói vannak - írja a BBC News. Mivel az iraki háború elhúzódása miatt megrendült a Blair-be a bizalom, könnyen lehet, hogy megfelelően taktikázva Brown szerzi meg a miniszterelnök-jelöltséget Blairtől. A brit miniszterelnök egyébként többször kifejtette, hogy versenybe akar szállni harmadik ciklusért.

A mostani kongresszuson Brown pont azzal keltett hatalmas feltűnést, hogy a gazdasági kérdések mellett az érzelmi politizálásra is nagy hangsúlyt helyezett. A főtitkár véleménye szerint a pártot vissza kell terelni az igazi munkáspárti értékekhez. "Meg kell mutatnunk, hogy a párt a közösségekben gyökerezik, és nem távolodott el tőlük!" - tanácsolat a kongresszus résztvevőinek a pártfőtitkár.

Blair miniszterelnök nevét mindössze kétszer említette: akkor, amikor arra kérte párttársait, hogy támogassák Blairt az iraki túszdráma megoldásában. Ugyanakkor Brown végignézhette, amint párttársaival együtt Blair is feláll, hogy megtapsolja őt: beszédet háromperces ováció követte - írja a The Time.

Tony Blair egyelőre nem reagált a pártfőtitkár beszédére. Oliver Letwin, Brown konzervatív párti kollegája szerint azonban a brit gazdaság állapota korántsem olyan rózsás, mint azt a Munkáspárt főtitkára beszédében felvázolta: "Ha a Munkáspárt a gazdasággal kampányol, annak ellenére, hogy Nagy-Britannia a negyedik helyről a tizenötödikre csúszott vissza a világ gazdasági versenyképességi rangsorában, akkor sok szerencsét nekik!" - adott hangot kételyeinek a konzervatív politikus.