Kerry győzelmében reménykedik a világ

Vágólapra másolva!
A demokrata John Kerry győzelmét várja a lakosság többsége egy, a világ tíz meghatározó országában elvégzett felmérés szerint. A Nagy-Britanniában, Kanadában, Ausztráliában, Franciaországban, Oroszországban, Spanyolországban, Izraelben, Japánban és Dél-Koreában megkérdezettek közül csak az izraeliek és nagy meglepetésre az oroszok válaszoltak úgy, hogy ismét a republikánus George Busht szeretnék az Egyesült Államok elnökének.
Vágólapra másolva!

Tíz országból nyolcban John Kerry demokrata elnökjelöltet látná szívesebben az USA vezetőjeként a polgárok többsége. A világ tíz meghatározó országában: Nagy-Britanniában, Kanadában, Ausztráliában, Franciaországban, Oroszországban, Spanyolországban, Izraelben, Japánban és Dél-Koreában napilapok megbízásából kérdezték meg az embereket Amerikáról alkotott véleményükről, és arról, hogy Bush vagy Kerry győzelmét szeretnék inkább.

A brit Guardian szerint a felmérésben részt vevő országok lakossága komoly szimpátiával viseltetett George Bush elnök iránt, közvetlenül a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után. Mostanra azonban az országok többségében elolvadt a rokonszenv Bush Amerikája iránt. A felmérés eredménye alapján nyilvánvaló, hogy még egy amerikai elnökre sem tekintettek legközelebbi szövetségesei ilyen ellenszenvvel.

Leginkább a francia válaszadók utasították el Busht: 72 százalékuk támogatná Kerryt, ha szavazati joggal rendelkezne Amerikában. Jellemző, hogy az amúgy minden esetben az amerikai vezetés pártját fogó Dél-Korea lakossága is inkább Kerryre szavazna. A dél-koreaiak ugyanis nagyon tartanak attól, hogy Bush esetleg megelőző csapást mér az észak-koreai diktatúrára, amely hosszú és pusztító háborút robbanthatna ki a Koreai-félszigeten.

Csak két országban támogatják Bush elnököt: Izraelben, és nagy meglepetésre Oroszországban. Az izraeliek álláspontja érthető: a Bush-kormányzat támogatja Ariel Saron miniszterelnököt, ugyanakkor hallani sem akar Jasszer Arafat palesztin vezetőről. A keményvonalas izraeli kormányok eddig mindig jól megértették egymást az amerikai republikánus vezetéssel.

Oroszországban néhány hónappal ezelőtt még többségben volt a Bush-ellenes tábor. A valamivel több mint egy hónapja történt véres terrorcselekmények: a beszlani tragédia, a kettős géprobbantás és a moszkvai öngyilkos merényletek azonban Bush malmára hajtották a vizet. Az elnök nemzetközi politikájának legfontosabb részét ugyanis a nemzetközi terrorizmus ellen meghirdetett háború képezi. Az oroszok a támadások sokkja után most szívesebben látnának olyan amerikai elnököt, aki az erős kéz politikáját alkalmazza.

A válaszadók mind a tíz országban megegyeztek abban, hogy Amerika továbbra is a világ legerősebb gazdasága marad. Ugyanakkor elítélték az amerikai gazdaság erőszakos terjeszkedését. Mind a tíz országban tartanak az amerikai kultúra erőszakos terjeszkedésétől is.