Máris bajok vannak az amerikai választásokon

Vágólapra másolva!
Problémákkal indult az amerikai elnökválasztás a "korán szavazó" államokban. Az USA egyes tagállamainak választójogi törvénye ugyanis lehetővé teszi, hogy a szavazók a választások előtt adják le szavazataikat. Floridában ismét műszaki problémák, rosszul kitöltött dokumentumok nehezítik meg a szavazást, noha a rendszert, amely a 2000-es választásokon okozott hónapokig tartó galibát, lecserélték. Bush és Kerry elnökjelölti népszerűségi mutatói továbbra is igen közel állnak egymáshoz. Kerry továbbra sem tud előnyre szert tenni Bush hibáiból. A kampányban patthelyzet állt elő: ha egy jelölt támadólag lép fel, veszít a népszerűségéből.
Vágólapra másolva!

Problémákkal indult a választás Floridában. Az állam törvényei, 32 másik tagállamhoz hasonlóan, lehetővé teszik, hogy a szavazók már a választás napja előtt leadják voksukat. A szavazást megkönnyítő számítógépes rendszerek egyes körökben máris meghibásodtak. Más helyeken a szavazók órákig álltak sorba, hogy bejussanak a szavazókörökbe.

"Máris elkezdődött a cirkusz" - jellemezte a helyzetet Bruce Detorres, Miami-Dade megye 18-as számú szavazója a Washington Postnak. A 2000-es elnökválasztás emléke elevenen él mindenkiben, amikor a rosszul szerkesztett szavazólapok miatt heteken keresztül eldöntetlen volt, hogy Bush vagy akkori demokrata riválisa, Al Gore nyerte-e meg az elnökválasztást.

2000-ben Floridában fordult meg az amerikai elnökválasztás eredménye. A szavazatok első összeszámlálása Al Gore demokrata jelöltet hozta ki győztesnek. A felmerült panaszok miatt a szavazatokat újraszámlálták, és kiderült, hogy 537 szavazattal George Bush nyerte meg a szavazást, mert Gore szavazatainak egy részét érvénytelennek nyilvánították. Noha sok panasz érkezett, hogy a szavazólapok érthetetlenek voltak, ezért többen tévedésből voksoltak Bushra, Gore nem támadta meg az eredményt. A több hétig tartó jogi vita az egész világ figyelmét Floridára irányította.

A floridai hatóságok most semmit sem bíztak a véletlenre. Mindenhol többnyelvű: angol, spanyol és kreol feliratok irányítják a választókat. Ugyanakkor figyelmet fordítottak a jogi biztosításra is. Az átdolgozott törvények értelmében Floridában még a halottak szavazatai is érvényesek lehetnek. Ha valaki az elkövetkező két hétben adja le szavazatát, de nem éri meg november másodikát, voksát érvényesnek fogadják el.

Fotó: EPA
Sokan a választások tisztaságáért aggódnak

Az állam becsületén 2000-ben esett csorbát az egész választási technológia lecserélésével és nagyszámú független választási biztos alkalmazásával igyekeztek kiköszürülni a választási hatóságok. De a technika ördöge továbbra is megnehezíti a választók dolgát: Boward megyében lefagytak a választók azonosítására szolgáló laptopok, Orange megyében pedig az egész érintőképernyős számítógépes választási rendszer összeomlott.

A technikai problémák és a kezdeti zűrzavar miatt több helyen is órákat vártak az emberek, hogy leadhassák szavazataikat. Volt, aki a sorbaállást megunva, visszafordult.

Sokan úgy gondolják, hogy az óvintézkedések ellenére ismét Floridán nevet majd egész Amerika. "A floridai szavazás megint nagy fiaskó lesz" - jósolta egy sorban álló szavazó a Washington Postnak.