Politikai válságot hozhat az Európai Bizottság elutasítása

Vágólapra másolva!
Kedden is kitartott az Európai Bizottság sokat támadott összetétele mellett José Manuel Durao Barroso, a testület elnöke. Barroso tett ugyan némi engedményt, például kötelezettséget vállalt, hogy leváltja azt a biztosát, amely nem felel meg a követelményeknek. A bizottságról szerdán szavaz az Európai Parlament, és erősen kétséges, jóváhagyja-e a jelöléseket. Ha elutasítják a bizottságot, nem lesz kormánya az Uniónak, pont két nappal az EU-alkotmány elfogadása előtt, ami politikai válságot okozhat.
Vágólapra másolva!

Szerdán kiderül, hivatalba léphet-e a José Manuel Durao Barroso által vezettet Európai Bizottság, az Európai Unió végrehajtó szerve. A bizottság tagjelöltjei közül többeket ért komoly kritika a meghallgatások során, a legnagyobb visszhangot az olasz Franco Buttiglionét - az igazságügyi biztosi poszt várományosát - ért támadások kapták, diszkriminatív megjegyzései miatt. Buttiglione legtöbbet emlegetett beszólása a melegekkel kapcsolatos, az olasz politikus ugyanis közölte, ő bűnnek tekinti a homoszexualitást.

Barroso kedden tartott parlamenti beszédében hangozatta, hogy harcol mindenfajta diszkrimináció ellen, de továbbra is kitartott Buttiglione igazságügyi biztosi posztja mellett. Ez az Unió leendő kormányának idő előtti bukását is okozhatja. Az Európai Parlament ugyanis nem az egyes biztosokról, hanem az egész testületről szavaz majd.

Barroso azzal érvelt, hogy a bizottság összetételének megváltoztatása "több politikai és intézmények közötti problémát okozna, mint amennyit megoldana". A portugál politikus arra kérte a parlamentet, hogy hagyják jóvá személyi döntéseit - jelentette az Euobserver.com. Megígérte ugyanakkor, hogy hivatalba lépése után azonnal akciótervet dolgoztat ki a diszkrimináció minden fajtája elleni, még határozottabb fellépésre, és létrehozzák majd az emberi jogok európai ügynökségét. Emellett kötelezettséget vállalt: nem fog egy pillanatra sem habozni, hogy lemondásra kérje bármely biztosát, ha úgy látja, hogy az illető nem felel meg a tisztség követelményeinek.

Az EP most megmutathatja

A kérés azonban valószínűleg nem hatotta meg a bizottságot eddig is kritikákkal szemlélő képviselőket, sőt - ez alkalommal először - a mérleg nyelvének tekintett liberális frakció vezetője, Graham Watson is bejelentette, hogy a csoport várhatóan nemmel szavaz majd. "Nem fogjuk csupán kényelmességből lecsökkenteni ennek a testületnek a rangját, vagy az igazságügyi és belügyi biztosi poszt jelentőségét" - mondta. Watson az MTI szerint ugynakkor újságíróknak bejelentette: ő maga azt javasolja majd frakciója tagjainak, hogy szavazzanak bizalmat a Barroso-csapatnak. Azonban rögtön hozzátette: nem hiszi, hogy az egész képviselőcsoport követné ezt az irányvonalat.

A szavazás végeredményére igen komoly hatással lehet a képviselők büszkesége is, olyan értelemben, hogy ha pozitív lesz a végeredmény, a testület elszalasztja az utolsó lehetőséget, hogy gyakorolja demokratikus hatalmát. Egy német liberális képviselő szerint úgy tűnik, a parlament végül "talán felszabadítja magát". Ezzel arra utalt, hogy sokan valódi hatalom nélküli intézménynek tekintették a testületet.

Miközben a jobbközép csoportosulás vezetői és a kisebb jobboldali frakció képviselői támogatják Barrosót, a szocialisták - a második legnagyobb tömörülés - kitartanak amellett, hogy ne Buttiglione legyen az igazságügyi biztos. Elvileg a szocialisták, a zöldek, a liberálisok, a baloldaliak és az euroszkeptikusok összefogva képesek lennének megbuktatni az új bizottságot, megfigyelők szerint azonban még mindig korai lenne kijelenteni Barroso végleges vereségét.

"Nagyon rossz pillanat"

Ha azonban az EP elutasítja a bizottságot, politikai válságba kerülhet az Európai Unió, mivel nem lesz kormánya, pont a közeljövő egyik jelentős eseménye, a közös alkotmány most pénteki elfogadása előtt.

Ezzel felborulhat az EU intézményei közötti egyensúlyi helyzet is, mivel ez lesz az első alkalom, hogy megkérdőjeleződik a tagállamok azon joga, hogy azt küldjenek Brüsszelbe, akit csak akarnak. Egyesek szerint az esetleges elutasító döntés nem csak a mostani bizottság számára jelent komoly figyelmeztetést, hanem az Európai Bizottság, mint intézmény számára is.

Barroso szerint az elutasítás egy "nagyon rossz pillanat lenne Európa számára", és arra kérte a képviselőket, hogy "találkozzanak félúton". A volt portugál miniszterelnök kedd este még egy utolsó tanácskozáson vesz rész a parlamenti frakciók vezetőivel, hogy megszerezze támogatásukat. A bizottságról szerdán délben szavaz az EP.

Akkor sem lesz azonban könnyű dolga a Barroso vezette uniós kabinetnek, ha a parlament jóváhagyja a testületet. Bizonyos ugyanis, hogy ekkor is csak igen szűk többség szavaz majd rájuk. És a szűk támogatottság miatt a nehéz kezdet után nehéz folytatás következhet.