A brazil elnök megnyittatta a katonai archívumokat

Vágólapra másolva!
A brazil államfő utasítást adott a katonai archívumok megnyitására, de hangsúlyozta, hogy az iratokat óvatosan kell kezelni, nehogy veszélyeztessék a demokráciát.
Vágólapra másolva!

Az egyik legnagyobb példányszámú brazil napilap, az O Globo csütörtöki számában megjelent interjúban Luiz Inacio Lula da Silva államfő úgy fogalmazott: idővel nyilvánosságra kerülnek a brazil katonai diktatúra titkai, de nem akar erre határidőt megszabni, hogy elkerülje a feszültséget a hadsereggel. - Nagyon sokba került valamennyiünknek a demokrácia, felelősen kell viszonyulnunk hozzá - jelentette ki.

Brazíliában a nemzetközi kommunista felforgatás veszélyére hivatkozva 1964-ben katonai államcsíny buktatta meg az ország akkori baloldali elnökét. 1980-ig katonai diktatúra volt az országban. 1979-ben a katonai vezetés amnesztiát hirdetett, amelynek értelmében a politikai okokból száműzöttek hazatérhettek, de ezzel egy időben védelmet biztosított az emberi jogok egyenruhás megsértőinek is.

Fernando Henrique Cardoso volt államfő, elnöki mandátumának lejárata előtt 2002-ben 50 évre titkosította a katonai diktatúra korának dokumentumait.

A brazil hadsereg sokáig tagadta, hogy a katonai irattárakban dokumentumokat őriznének a diktatúra idején meggyilkolt, eltűnt politikai foglyokról. Az álláspont akkor vált tarthatatlanná, amikor a közelmúltban fényképek jelentek meg arról, hogy miként tartottak fogva egy neves kommunista újságírót a diktatúra börtönében. A képek nem sokkal azelőtt készültek, hogy hivatalosan bejelentették: az újságíró öngyilkosságot követett el a börtönben.