Kelet és Nyugat harcol az ukrán elnökválasztáson

Vágólapra másolva!
Elkezdődött az ukrán elnökválasztás. Vasárnap 37 millió ukrán választópolgár Kucsma elnök utódjáról dönt. A két legesélyesebb: Janukovics kormányfő, Kucsma elnök "hivatalos" jelöltje, illetve Viktor Juscsenko, aki az ellenzéki Mi Ukrajnánk pártszövetséget képviseli. Janukovics Oroszország, Juscsenko pedig Európa felé nyitna. Az ellenzék már jó előre tiltakozó demonstrációt hirdetett - attól tartanak, hogy Kucsma elnök választási csalással akarja biztosítani Janukovics utódlását. Leonyid Kucsma 1994 óta töltötte be az elnöki tisztet Ukrajnában.
Vágólapra másolva!

Délig a szavazók 21 százaléka adta le a voksát az Ukrajnában. Az ukránok vasárnap Leonyid Kucsma utódját ötéves időtartamra választják meg. A független Ukrajna történetének negyedik elnökválasztásán 37,6 millió szavazásra jogosult állampolgár adhatja le voksát a 24 jelölt valamelyikére 225 választókerület 33.000 szavazókörében. Külföldön 123 városban szavazhatnak az ukrán állampolgárok, Magyarországon Budapesten és Nyíregyházán.

Amennyiben az első körben egyik jelölt sem kap a szavazatok 50 százalékánál többet, második fordulót tartanak november 21-én. Az első fordulóban várhatóan nem hirdetnek győztest. Az elnöki tiszt megszerzéséért több mint húsz jelölt száll versenybe. A két legesélyesebb jelölt, akik között valószínűleg a második forduló dönt majd: a Leonyid Kucsma utódjául kiszemelt Viktor Janukovics kormányfő és Viktor Juscsenko, a Mi Ukrajnánk ellenzéki jobboldali pártszövetség vezetője.

Ukrajnában tilos a választást megelőző két hét folyamán közvélemény kutatást végezni. A legutóbbi adatok azt mutatják, hogy a két vezető jelölt népszerűsége egyaránt 35 százalék körül mozog. Az ukrán választási iroda hétfőn reggel hét illetve tíz órakor hozná nyilvánosságra az első részeredményeket. Ettől kezdve óránként közlik majd az éppen aktuális állást, amíg az összes szavazatot megszámlálják - tudósít az Interfax hírügynökség.

Szavazatának leadása után Leonyid Kucsma elnök újságíróknak kijelentette: miután letette az elnöki tisztet továbbra is szeretne politikával foglalkozni. Kucsma azonban határozottan elutasította azt a feltevést, hogy a következő ciklusban miniszterelnökként szeretne majd visszatértni.

Kül- és belföldön egyaránt nagy figyelem kíséri a választást: az eseményre 4028 külföldi megfigyelőt akkreditáltak a különböző nemzetközi szervezetek és országok. A Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) 650 megfigyelővel képviselteti magát. A hazai pártok és társadalmi szervezetek mintegy 120.000 megfigyelőt akkreditáltak. Magyarországról körülbelül negyvenen érkeztek Ukrajna több városába. Kijevben tartózkodik az Országos Választási Iroda (OVI) szakmai küldöttsége, élén Rytkó Emíliával, az OVI vezetőjével.

A választásokat igen szigorú biztonsági intézkedések mellett tartják Ukrajnában. Több mint 140 000 rendőrt mozgósítottak, hogy a szavazóhelyiségek környékét biztosítsák. A belügyminisztérium bejelentette, hogy nem félnek erőt alkalmazni az esetleges rendzavarások megfékezésére. Kijev környékére katonaságot, és civil önkénteseket vontak össze.

A szavazóhelyiségek közép-európai idő szerint 7.00 órától este 19.00 óráig tartanak nyitva. Négy szociológiai intézet közösen végez felmérést a szavazásról, a szavazóhelyiségből kilépők megkérdezése alapján készülő felmérés eredményeit a helyiségek bezárása után teszik közzé.

A csalástól tartó ellenzéki jelölt hívei várhatóan tüntetnek majd a szavazóhelységek bezárása után. A Mi Ukrajnánk pártszövetség már napokkal ezelőtt az utcákra szólította híveit, mondván, a kormányzat lejárató kampányt folytat ellenük.Pénteken Janukovics kormányfő a televíziónak azt nyilatkozta, attól tart, az ellenzék akár véres harc árán is meg akarja kaparintani a hatalmat - írja a BBC News.

Az elnökválasztási kampány egyébként botrányoktól volt hangos: Juscsenko a vezető ellenzéki jelölt többek közt azt állította, hogy megmérgezték.Az ellenzék vezető jelöltje azóta több ízben figyelmeztette az ukrán rendőrséget, hopgy ne kövessen "bűnös parancsokat".

A mostani elnökválasztás egyébként tekinthető kelet és nyugat összecsapásának is az Ukrán politikában. Janukovicsot Putyin orosz elnök is támogatásáról biztosította. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy amennyiben Kucsma elnök favoritja győz, a mostaninál is szorosabbá válik az orosz ukrán viszony. Juscsenko ezzel szemben az európai orientációt tűzte zászlójára.

Az első elnökválasztást a függetlenségről tartott népszavazással egyidejűleg rendezték meg 1991 decemberében. Ezen Leonyid Kravcsuk győzött már az első fordulóban az azóta autóbalesetben elhunyt Vjacseszlav Csornovillal szemben. 1994-ben, Leonyid Kucsma legyőzte Kravcsukot a második fordulóban, 1999-ben pedig, másodszori megválasztásakor Kucsma Petro Szimonenkóval, az Ukrajnai Kommunista Párt vezetőjével került szembe, és a második fordulóban sikerült legyőznie.

[origo]/MTI