Ádáz harc folyik Fallúdzsában

Vágólapra másolva!
Percenként bombák és lövedékek százai robbannak az iraki ellenállás ostromlott tűzfészkében. Fallúdzsa ellen hétfőn indított általános támadást az amerikai hadsereg legalább tízezer és az iraki kormányerők körülbelül kétezer katonája. A várost becslések szerint 3000 felkelő védi.
Vágólapra másolva!
Hogyan tájékozódik ország - világ híreiről? http://www.equest.hu/ValaszFogad.servlet?azonosito=126462241&userid=1234&userparams=007_03_1_12_2_1_05_04 Segítse válaszaival munkánkat!

Teljes erővel támadják az amerikai-iraki koalíciós erők a Fallúdzsában székelő felkelőket. Keddre virradó éjszaka a várost minden oldalról rohamozták a szövetséges csapatok, mind a földön, mind a levegőben. Jelentések szerint a támadók hétfőhöz képest legalább egy kilométerrel jutottak közelebb a városközponthoz - heves ellenállás közepette. A BBC tudósítója szerint a csatazaj a hadművelet megindítása óta nem csitul.

Az iraki kormányerőknek már sikerült elfoglalniuk a fallúdzsai főpályaudvart, a város egyik kórháza és két híd pedig még az előkészítő harcok során került szövetséges kézbe. A települést az amerikai erők iraki főparancsnoka szerint 10-15 ezer szövetséges katona támadja. Becslések szerint körülbelül 3000 lázadó igyekszik kitartani ellenük, de mellettük több tízezer ártatlan civil is van a városban. Egy fallúdzsai lakos telefonon a pokolhoz hasonlította a helyzetet a BBC-nek. Fadil al-Badrani szerint minden egyes percben lövedékek és bombák százai robbannak.

Eddig még nem érkeztek pontos jelentések a veszteségekről, de az amerikai hadsereg szerint egy ellenséges állást ért légitámadás nyomán legalább 20-25 lázadó vesztette életét, egy másik összecsapásban pedig 4 tengerészgyalogos megsérült. A hétfő hajnali felvezető harcokban - amerikai közlés szerint - 42 lázadót öltek meg, egy balesetben pedig két amerikai halt meg.

Az amerikai és az iraki vezetés abban bízik, hogy a támadás segítheti a januárban tervezett általános választások megszervezését. Adnan Pacsacsi iraki politikus ugyanakkor attól tartanak, hogy az elhúzódó harcok csak fokozzák a "keserűséget és a bizonytalanságot az országban". Az irkai kormányzótanács egykori tagja szerint a hosszú háborúskodás sokak kedvét elveheti a választástól. A harcoknak viszont biztos, hogy egyhamar nem lesz végük, erre utalt Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter is, aki közölte: "Úgy vélem, ez egy kemény ügy, és kell némi idő hozzá".