NATO-jelenlét a Földközi-tenger déli részén

Vágólapra másolva!
A NATO beleegyezett, hogy a terrorizmus elleni hírszerzés területén fokozza együttműködését, információcseréjét Izraellel és hat arab országgal - jelentette be szerdán, a NATO Katonai Bizottságának ülése után Harald Kujat német tábornok, a testület elnöke. A tanácskozáson - most első ízben - részt vett a hét érintett ország vezérkari főnöke, vagy azok helyettese is: mindez mutatja, hogy a NATO szorosabbra akarja fűzni kapcsolatait a Földközi-tenger déli részének országaival.
Vágólapra másolva!

A NATO Katonai Bizottsága minden évben háromszor legfelsőbb szinten, azaz a 26 tagállam vezérkari főnökeinek részvételével tartja tanácskozását. Ilyen volt a mostani, kétnapos brüsszeli összejövetel is, amelynek legfőbb újdonságaként a NATO-szövetségesek vezérkari főnökei közös megbeszélést folytattak algériai, egyiptomi, izraeli, jordániai, mauritániai, marokkói és tunéziai kollégáikkal. E hét országgal a NATO már egy évtizede együttműködik az úgynevezett "Mediterrán Párbeszéd" keretében, de a katonai szövetség szeretne új életet lehelni ebbe a programba: ezért kerülhetett sor a mostani közös tanácskozásra.

Kujat szerint az érintett felek szakértői hamarosan összeülnek, hogy kidolgozzák a terrorizmus elleni együttműködés részleteit - mint ahogy más területeken is kialakítható majd kooperáció. A tábornokok például szóba hozták az esetleges közös hadgyakorlatok lehetőségét (az algériai és az egyiptomi haditengerészet például már tartott ilyen manővereket NATO-hajókkal), s az is elképzelhető, hogy ezen országok bekapcsolódnak a tömegpusztító fegyverek elterjedését, illetve a terrorcselekmények megelőzését célzó földközi-tengeri NATO-járőrszolgálatba.

Hogyan tájékozódik ország - világ híreiről?http://www.equest.hu/ValaszFogad.servlet?azonosito=126462241&userid=1234&userparams=007_03_1_12_2_1_05_04

Emellett szakértők szerint az együttműködés kiterjedhet majd olyan területekre, mint például a katonai reformokkal kapcsolatos NATO-tanácsadás, az adott államok fegyveres erőinek kiképzésébe való bekapcsolódás, segítség a kábítószer- és fegyvercsempészet elleni küzdelemben, illetve különböző természeti katasztrófák következményeinek felszámolásában. Sőt Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár nemrégiben felvetette, hogy a katonai szövetség akár békefenntartói szerepet is vállalhat majd a Közel-Keleten, ha megszületne a palesztin-izraeli békemegállapodás, s ennek keretében a két érdekelt fél kérné ezt.

A katonai szövetség és a mediterrán országok együttműködésének következő állomása az lesz, hogy a NATO-tagok külügyminisztereinek december eleji brüsszeli tanácskozására - szintén most először - a hét mediterrán állam külügyminisztere is meghívót kap. Kujat közölte, hogy jövőre ismét sor kerül a vezérkari főnökök közös találkozójára.