Az északír önkormányzatiság helyreállítását tervezik

Vágólapra másolva!
A brit és az ír kormányfő ismertette a megosztott észak-írországi katolikus és protestáns erők vezetőivel azt a tervét, amely a két kabinet véglegesnek mondott elképzelését képezi az észak-írországi önkormányzatiság helyreállítására.
Vágólapra másolva!

Tony Blair brit kormányfő szerdán Londonban az észak-írországi protestáns britpárti oldal vehemensen katolikusellenes erejének, a Demokratikus Unionista Pártnak (DUP) a vezetőivel, míg Bertie Ahern ír miniszterelnök Dublinban az északír katolikus szakadár mozgalom radikális csoportjának, a Sinn Feinnek a küldöttségével ismertette a tervet.

London és Dublin olyan egyezség megkötésére próbálja ösztökélni a szemben álló feleket, amelynek értelmében teljesen leszerelnék az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) katolikus félkatonai szervezetet fegyverzetét, és újjáélesztenék az 1998-as nagypénteki egyezség alapján létrehozott, de azóta felfüggesztett északír önkormányzatiság szerveit. A Sinn Feint az IRA politikai fedőszervének tekintik.

Hogyan tájékozódik ország - világ híreiről?http://www.equest.hu/ValaszFogad.servlet?azonosito=126462241&userid=1234&userparams=007_03_1_12_2_1_05_04

A brit és az ír kormány azt követően alkotta meg közös rendezési tervét, hogy szeptember közepén egyezség nélkül ért véget a rendezésben érdekelt felek - a brit és az ír kormányfő, valamint az észak-írországi katolikus és protestáns vezetők - által folytatott megbeszéléssorozat.

Az 1998-as nagypénteki egyezség alapján, 26 évi szünet után életre keltett, a protestáns-katolikus hatalommegosztáson alapuló észak-írországi törvényhozás két éve ismét nem működik, mert a britpárti protestánsok és az Írországhoz való csatlakozásért küzdő katolikus oldal közötti, kibékíthetetlenné fajult ellentétek miatt a brit kormány 2002 őszén felfüggesztette a parlament működését.