Valószínűleg megússza az elítélt EU-biztos

Vágólapra másolva!
Bennfentesek szerint nem lesz következménye annak, hogy az Európai Bizottság egyik tagja elhallgatta büntetett előéletét. A Jacques Barrot alelnököt és közlekedési biztost hétvégén hevesen támadó szocialista frakció ugyanis hétfőre megenyhült irányában. Barrot-nak így várhatóan nem kell lemondania - hiába követelik ezt még a liberálisok -, mivel mind az európai parlamenti képviselők, mind a bizottság szeretne már hozzákezdeni az érdemi munkához.
Vágólapra másolva!

Váratlan haladékot kapott Jacques Barrot, az Európai Bizottság közlekedésért felelős alelnöke hétfőn az Európai Parlament (EP) szocialista frakciójától. Barrot-t a hétvégén heves kritikák érték, mind a szocialisták, mind a liberálisok részéről, miután kiderült, hogy nem számolt be büntetett előéletéről. 2000-ben ugyanis 8 hónapos felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték Franciaországban törvénytelen pártfinanszírozási ügyek miatt.

A szocialista frakció, úgy tűnik, megenyhült Barrot irányában, legalábbis haladékot adott arra, hogy a francia politikus által írt magyarázó levelet megvizsgálják az EP jogászai. A levélben Barrot beszámol az ügy részleteiről, és megmagyarázza, hogy miért nem tette közzé korábban felelősségre vonásának tényét. "Ha a jogászok úgy döntenek, hogy a magyarázat kielégítő, a szocialista frakció részéről az ügy le van zárva" - közölte Martin Schulz frakcióvezető.

A liberálisok azonban továbbra is Barrot lemondását követelik, amivel vezetőjük, Graham Watson szerint megelőzhető lenne, hogy az Európai Bizottság "további károkat" szenvedjen. "Barrot úrnak felajánlották, hogy kiálljon az európai képviselők elé és megmagyarázza a helyzetet. Udvariasan és figyelmesen hallgatjuk majd meg őt. De nem sok magyaráznivaló van, amikor a tények világosak: bűncselekmény miatt elítélték, és ezt elhallgatta" - közölte Watson.

Bennfentesek szerint azonban várhatóan nem lesz komolyabb következménye az ügynek Barrot-ra nézvést, mivel a képviselők már szeretnék elkezdeni az érdemi munkát, ahogy az ítéletről korábban ugyancsak nem tudó José Manuel Durao Barroso is. Az Európai Bizottság elnöke több interjúban is jelezte: száz százalékig megbízik az összes biztosban.