Kuba kibékült Spanyolországgal

Vágólapra másolva!
Csaknem másfél évig tartó diplomáciai hidegháborút lezárva Kuba csütörtökön helyreállította a hivatalos kapcsolatokat Spanyolországgal. A kapcsolatok 1996 májusában, az Aznar-kormány hivatalba lépése után hűltek ki a két ország között.
Vágólapra másolva!

Felipe Pérez Roque kubai külügyminiszter közölte, hogy bekérette Spanyolország havannai nagykövetét, Carlos Alonso Zaldívart, és másfél órás megbeszélést folytatott vele csütörtökön. A diplomata részletesen ismertette a tavasszal hivatalba lépett szocialista párti spanyol kormány Kubával kapcsolatos álláspontját, és meghallgatta a külügyminiszter nézeteit.

Ez volt az első hivatalos találkozó a kubai kormány egy magas rangú tisztségviselője, valamint egy európai uniós tagállam képviselője között azóta, hogy 2003 júniusában az Európai Unió büntetőintézkedésekkel sújtotta Havannát a kubai belső ellenzék kíméletlen elnyomása és a tagjaival való tömeges leszámolás miatt. Az uniós szankciókra válaszul Havanna befagyasztott minden kapcsolatot az EU-t képviselő diplomatákkal.

Spanyolország és Kuba kapcsolatai azt követően váltak feszültté, hogy 1996 májusában hivatalba lépett a José María vezette spanyol néppárti kormány, amely elődjénél jóval szigorúbban ítélte meg a kommunista szigetország első vezetőjét, Fidel Castrót és kormányát. Bár a diplomáciai kapcsolatok soha nem szakadtak meg a két ország között, a kormányközi, hivatalos szintű érintkezések 2003 tavaszától - a 75 kubai ellenzékire kirótt súlyos bírósági ítéletek, illetve három túszejtő kivégzése után - megszűntek, majd Madrid is csatlakozott az uniós állásponthoz.

Az idén tavasszal tartott választások után hatalomra került, José Luis Rodríguez Zapatero vezette új spanyol kormány azonban úgy ítéli meg, hogy az uniós büntetőintézkedések hatástalanok maradtak, ezért a spanyol politikai pártoknak az Európai Unióval együttműködve olyan új politikai irányvonalat kell kidolgozniuk, amellyel nyitásra ösztönzik a karibi szigetországot. EU-szakértők csoportja a múlt héten spanyol nyomásra azt javasolta az uniós külügyminiszteri tanácsnak, hogy tárja fel a párbeszéd megújításának lehetőségeit, mivel a diplomáciai kapcsolatok hiánya "nem volt pozitív".

Zapatero mindazonáltal a bírálatokkal sem fukarkodik Havanna irányában. A múlt héten, az ibéro-amerikai csúcstalálkozó alkalmából adott nyilatkozatában felszólította Fidel Castrót, hogy tegyen gyors és határozott lépéseket a demokrácia megteremtése felé, s tartsa tiszteletben az emberi jogokat.