Utakat zár le az ukrán ellenzék

Vágólapra másolva!
Nemzetközi útvonalakat kezdtek lezárni az ukrán ellenzékiek csütörtökön, hogy kikényszerítsék a vasárnapi elnökválasztás hivatalos eredményeinek felülvizsgálatát. A választási csalás elleni tiltakozásul lemondott a gazdasági miniszter. A polgárháborúval fenyegető helyzeten külföldi közvetítők igyekeznek enyhíteni. A csalással vádolt kormányoldal tárgyalást kezdeményez, az ellenzék viszont országos sztrájkra szólított fel.
Vágólapra másolva!

Az elnökválasztással kapcsolatos visszaélések elleni tiltakozásul lemondott Oleh Hajduk ukrán gazdasági miniszter. "Ha az Európai Unió nem ismeri el a választások végeredményét, milyen európai integrációról beszélünk egyáltalán?"- nyilatkozta Hajduk a Kanal 5 ellenzéki hírtelevíziónak - "Ez az álláspontom mint állampolgár" - mondta Hajduk.

A hírt felolvasták Juscsenko híveinek, akik a kijevi Függetlenség téren tüntetnek az elnökválasztás eredményének érvénytelenítéséért vasárnap este óta. A belvárosban becslések szerint egymillió ember lehet az utcákon. Boczka Károly, az [origo] kijevi tudósítója elmondta: elsősorban narancssárga színt viselő tüntetőket lehet látni, ők Juscsenko támogatói.

A belvárosba vezető utak mentén sok busz parkol - ezekkel érkeztek a fővárosba Janukovics és Juscsenko hívei. A buszok rendszámaik alapján azonosíthatóak: egyaránt van köztük kelet-ukrajnai - ez Janukovics bázisterülete, és nyugatról érkezett - ezek Juscsenko híveit hozták.

Korábban a kijevi városi tanács kijelentette, hogy semmisnek tekinti a választások végeredményét. A tanács Leonyid Kucsma távozó elnökhöz, a parlamenthez és az alkotmánybírósághoz intézett levelben követelte csütörtökön az ukrán központi választási bizottság (CVK) által kihirdetett választási végeredmény semmissé nyilvánítását.

A városi tanács ugyanakkor csütörtöki ülésén nem támogatta, hogy Viktor Juscsenko ellenzéki jelöltet ismerjék el az ország elnökének. Olekszandr Omelcsenko főpolgármester nem is tette fel szavazásra a kérdést.

Sztrájkol az ellenzék

Országos sztrájkot hirdetett Ukrajnában szerdán Viktor Juscsenko pártja, hogy kikényszerítsék a hatalom átadását. Az ellenzéki elnökjelölt és hívei szerint a kormányoldal elcsalta a választásokat, és valójában nem Viktor Janukovics nyert, ahogy azt a központi választási bizottság szerdán bejelentette.

Az ellenzékiek az oktatás és a munka beszüntetésére szólítottak fel, emellett csütörtökön elkezdték lezárni a nemzetközi útvonalakat, valamint blokádot igyekeznek vonni a kormányhivatalok és a repülőterek köré is. Olekszandr Zincsenko, Juscsenko kampányfőnöke közölte, az útlezárások Volhínia, Lemberg, Harkov, Kárpátalja, Szumi, Ivano-Frankivszk és Csernyihiv megye nemzetközi főútvonalait érintik.

A kijevi főtéren csütörtökön összegyűlt több százezer tüntető előtt Zincsenko bejelentette, délután közlik, melyek lesznek a nemzeti engedetlenségi akció következő lépései. Julia Tyimosenko, Juscsenko egyik legközelebbi szövetségese szerdán "kitartó harcra" szólított fel, amely a "jelenlegi rezsim megdöntéséhez vezet majd". Tyimosenko szerint "az ukrajnai forradalom nem tarthat tovább három hétnél".

Juscsenko hatalma azonban csak a nyugat-ukrajnai tartományokra terjed ki. Keleten szinke mindenki Janukovicsot támogatja, így ezekben a tartományokban nem kezdődött sztrájk, útlezárások sincsenek. Ez Ukrajna nehézipari és energetikai központja. A Donyeck-vidék - amelynek Janukovics a kormányzója volt - hűséget esküdött a hivatalos győztesnek.

"A bányászok dolgozni fognak. Tudják, hogy a munkájuk nélkül az ország nem létezhet. A bányászok Viktor Fedorovicsot (Janukovics) támogatják!" - jelentette ki Igor Sztrelcsenko, Donyeck város bányászszakszervezetének elnöke.

Bizonytalan tárgyalások

A hivatalosan győztesnek nyilvánított Viktor Janukovics tárgyalna ellenfelével, ám az egyelőre bizonytalan, hogy Juscsenko hajlandó-e tárgyalóasztalhoz ülni csütörtökön. Egy korábbi hasonló ajánlatot kedden már visszautasított. A sztrájk mellett az ellenzék megpróbálkozik jogi úton kicsikarni a szerintük hamis választási eredmények megsemmisítését. Csütörtökön a legfelsőbb bírósághoz fordulnak ez ügyben. Közben a kijevi városi ügyészség kollektívája nyíltan Juscsenko mellé állt.

Kijevben - ahol szerdán egymillió ember tiltakozott - továbbra is százezrek tüntetnek Juscsenko mellett, dacolva faggyal és hóval, de a hideg időjárásnak már megvan az első halálos áldozata, akire a Függetlenség tere egyik aluljárójában bukkantak.

A hatalom közben megkezdte a megtorló akciókat a tüntetők ellen: a belügyminisztérium bejelentette, hogy ismeretlen elkövetők ellen büntetőeljárást indított a Sevcsenko egyetem és az elnöki hivatal elfoglalásának kísérlete vádjával. Ukrán internetes honlapok úgy tudják, hogy a rendőrség Harkovban is vádat emelt a keddi engedély nélküli tüntetések miatt.

Nemzetközi nyomás

Juscsenko szerint 11 ezer esetben csaltak a választáson, ez körülbelül 3-4 millió szavazatot érinthet. A politikus szerdán, az Euronews televíziónak adott interjújában a külvilághoz, az állam- és kormányfőkhöz, az Európai Parlamenthez, az Európai Bizottsághoz és az EBESZ-hez fordult, kérve, ne ismerjék el a hivatalos ukrán hatóságok által adott meghamisított eredményeket. Egyben azt is kérte, hogy a külföld szólítsa fel Kucsmát: ne alkalmazzon erőszakot s adja át a hatalmat Ukrajna legitim elnökének, annak, aki a szavazatok többségét kapta.

A feszült helyzet enyhítésére az Európai Unió és Lengyelország is követeket küldött. Lengyelországból a Szolidaritás egykori vezére, a volt lengyel elnök, Lech Walesa is Kijevbe utazott. Walesa indulása előtt úgy fogalmazott: "Felhívott Viktor Juscsenko ukrán elnök... azonnal mondtam neki, hogy együtt érzek vele, és készen vagyok az indulásra." A lengyel politikus az EBESZ küldöttjeként az összes érintett féllel tárgyalni kíván.

Hasonlóképpen a segítségét ajánlotta föl a litván elnök. Valdas Adamikus közvetítőként próbál enyhíteni az ukrán válságon. Adamikus csütörtökön hívta fel Kucsma elnököt, hogy közvetítene Juscsenko és Janukovics választási vitájában. Kucsma elnök elfogadta az ajánlatot.

Az Európai Unió Niek Biegman, Hollandia egykori ENSZ- és NATO-nagykövetét küldi Kijevbe. Az EU holland elnöksége emellett csütörtökön felszólította az ukrán hatóságokat, hogy vizsgálják ki az elnökválasztási visszaélésekkel kapcsolatos panaszokat. Ugyancsak az ukrajnai eredmények "átvizsgálására" szólított fel szerdán Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, aki szerint a Huszonötök nem fogadnának el egy csalásokkal teli szavazást. Az USA is közölte, hogy nem tudja elfogadni a csütörtökön közölt választási eredményeket.

Leonyid Kucsma távozó elnök, Janukovics támogatója ugyanakkor kérte a világ országainak vezetőit, hogy ne avatkozzanak be a válságba, egyben figyelmeztetett, hogy könnyen polgárháborúba fordulhat a helyzet.