A svájciak igent mondtak az őssejtkutatásra

Vágólapra másolva!
A svájciak több mint kétharmada támogatta azt a törvényt, amely engedélyezi a fölösleges emberi embriókból származó őssejtek kutatását. Svájc az első ország, ahol a nagy vitákat kiváltó őssejtkutatás kérdését népszavazáson döntötték el.
Vágólapra másolva!

A hétvégi népszavazáson a svájciak 66 százaléka mondott igent az embrionális őssejtek tudományos célú, gyógyítási szándékkal végzett kutatására. A szigorú szabályozás szerint csak a 7 napnál fiatalabb, a mesterséges megtermékenyítési eljárásokból megmaradt és egyébként kidobásra ítélt embriók használhatók fel kutatásra. Továbbra is tilos lesz embriók kísérleti célból történő előállítása.

Az eddigi szabályozás szerint importból származó őssejteket szabad volt kutatni. Marisa Jaconi az első svájci kutató, aki engedélyt kapott import őssejtek kutatására. Szerinte sokkal humánusabb az új törvény, amellyel hasznosíthatók a nem beültetendő őssejtek, amiket az eddigi szabályozás értelmében nem lehetett felhasználni. Jaconi szerint a jelenlegi szabályozás tele van ellentmondásokkal. "Mi legyen egy embrióval, ami csak néhány sejtből áll, de olyan országban élünk, ahol engedélyezik az abortuszt" - mondta.

Az őssejtkutatásról szóló törvényt Svájcban a kormány, az egyetemek és a gyógyszeripar is támogatja, reménykedve abban, hogy így a svájci gyógyszerészeti kutatás továbbra is a világ élvonalában maradhat. Továbbra is ellenzi a katolikus egyház, a befolyásos svájci zöldpárt és különböző orvosetikai csoportok, akik szerint komoly etikai aggályokat vet fel az őssejtkutatás.

Európában is nagy vitákat vált ki az őssejtkutatás. Nagy-Britanniában még az embriók klónozással történő előállítását is engedélyezték, gyógyászati céllal (ún. terápiás klónozás). Ausztriában viszont szigorúan tiltják az őssejtek kutatását, míg Finnországban, Hollandiában, Görögországban és Svédországban csak szigorú feltételekkel engedélyezik. Más országokban kutathatók az import embriók.