Letartóztatások a szaúdi reformerek perén

Vágólapra másolva!
Kilenc embert, köztük újságírókat és hozzátartozókat tartóztattak le egy szaúd-arábiai bírósági tárgyaláson, ahol három szaúdi reformer perét tartották. A bűnük az volt, hogy jelen szerettek volna lenni a tárgyaláson, amelyet eredetileg nyilvánosnak hirdettek meg. 
Vágólapra másolva!

A letartóztatott újságírók és hozzátartózók a nyilvánosnak hirdetett perre szerettek volna bejutni, azonban a bíróság zárt ajtók mögött tárgyalta az ügyet. Biztonsági erők ugyanis elzárták a rijádi bíróság összes bejáratát, és tucatnyi embert lökdöstek ki az udvarból is.

A vádlott reformereket erőszakkal kellett bevonszolni a tárgyalóterembe, és nem szóltak egy szót sem a bíróság előtt, mivel ragaszkodtak a nyilvános tárgyaláshoz - számolt be az egyik vádlottnak a fia. A bíróság a zárt tárgyaláson végül alacsonyabb fokra küldte vissza az ügyet.

Az erőszakos rendőri fellépéseknek nyugati diplomaták is szemtanúi voltak, mivel ők is kíváncsiak lettek volna a reformerek ellen zajló tárgyalásra. "Ha a szaúdi kormányzat a nyilvánosság elől elzárja a tárgyalótermeket, ha ügyvédeket és másokat őrizetbe vesznek azért, mert meg akarnak hallgatni egy pert, akkor nehezen vehetők komolyan a reformtörekvései" - jegyezte meg egy magát megnevezni nem kívánó diplomata.

Forrás: MTI
Rijádi utcakép

Helytelenítette a letartóztatásokat a Saudi Gazetta főszerkesztője, akinek az egyik újságírója is érintett volt. Megjegyezte azt is, hogy annak ellenére történt ez az incidens, hogy a legutóbbi hivatalos nyilatkozatok több szabadságot ígértek a sajtónak az objektív tudósításokon keresztül. A hivatalosan be nem jegyzett szaúdi emberi jogok szövetségének vezetője szerint az őrizetbevételekkel a rendőrség túlreagálta az esetet.

A szaúdi hatóságok nem kommentálták a letartóztatásokat.

Az őrizetbe vettek nagy részének csak egyet kellett aludniuk a börtönben, mivel kiengedték őket - számol be az Arabnews. Kettejüket azonban továbbra is fogva tartják, hogy tovább kérdezhessék őket.

Politikai változásokért kampányoltak a reformerek

A három vádlott reformert, akiknek a perére akartak volna bejutni az őrizetbe vett hozzátartozók és az újságírók, még márciusban tartóztatták le. Abban az akcióban összesen 12 reformaktivistát fogtak el, azonban a legtöbbjüket szabadon engedték azok után, hogy megfogadtatták velük, hogy abbahagyják tevékenységüket. Az ultrakonzervatív Szaúd-Arábiában a nyílt, nyilvánosan vállalt különvélemény rendkívül ritka - jegyzi meg a BBC.

A három reformer ellen az a vád, hogy politikai változásokért és alkotmányos monarchiáért kampányolnak, valamint aláírásokat gyűjtenek egy változásokat követető petícióhoz.