Vészesen fogy a gyerek Kínában

Vágólapra másolva!
Hamarosan módosíthatják a hírhedt egygyermekes törvényt Kínában. Az ázsiai ország sok térségében aggodalmat keltően csökken a születések száma, ráadásul hiába az itt-ott már bevezetett kedvezmények, csak kevesen akarnak második gyereket - írja a Los Angeles Times. Az elöregedés felé tartó kínai társadalomnak hamarosan munkaerőhiánnyal és az egyre több időskorú gondozásának költségeivel kell szembenéznie, nem beszélve a hírhedt törvény által az emberek gondolkodásában okozott károkról.
Vágólapra másolva!

Sok kínai szerint újabb gyermek vállalása a meglévő egy mellé fárasztó, időigényes és drága lenne. Pedig a hatóságok Kínában sokfelé szeretnék, ha egynél több gyermeket is vállalnának a fiatal házasok, jóllehet évtizedeken keresztül az egygyermekes családokat részesítették előnyben.

Csakhogy az egygyermekes család népszerűsítése úgy tűnik, túl jól sikerült. Egy sanghaji felmérés szerint például a fiatal párok nyolcvan százaléka nem akar egy gyermeknél többet vállalni, a fennmaradó 20-ból pedig 5 százalék egyáltalán nem szeretne gyereket - írja a Los Angeles Times.

A várható születések és halálozások egyre romló aránya több kínai város és térség vezetését kényszeríti arra, hogy átgondolják a régi intézkedéseket. Sanghajban például ősszel eltörölték a gyermektelen pároknak ezért járó állami támogatást, tavasszal pedig sokak - például újraházasodott párok - számára megkönnyítették a második gyermek vállalásához szükséges feltételeket.

Az intézkedések következtében azonban csak 100-zal több család jelentkezett a hivataloknál, hogy engedélyt kérjen második gyermek vállalására. A hatóságok azonban tízszer ennyi jelentkezőt vártak a 17 milliós kínai nagyvárosban, ahol a halálozások száma majdnem kétszerese a születések évi 57 ezres számának. A folyamatot a Kína más részeiről érkező nagyszámú bevándorló sem tudja kompenzálni, és hamarosan a munkaerőhiány és az öregedő társadalom problémáival szembesülhet a város.

Új törvény kellene

Jóllehet Sanghaj felhőkarcolóival és nagyvilági életével nem tartozik éppen a legtipikusabb kínai városok közé, a szakemberek szerint a túl kevés gyermek problémája hamarosan egyre több kínai térséget érint majd - írja az amerikai lap. A Sanghaji Társadalomtudományi Akadémia professzora, Zang Henjan szerint nem csak a gyors gazdasági növekedés és az egyre terjedő nagyvárosi életforma miatt születik kevés gyerek, hanem a sokat kritizált egygyermekes törvény hatása miatt is, amely sokáig büntette azokat a családokat, ahol második, harmadik gyermek is született.

Persze vannak Kínának olyan térségei, ahol nem sikerült a szigorú törvényekkel kiirtani a több gyermek iránti vágyat. A déli hegyvidéki Junan tartományban például ezért jut 14 új születés ezer főre, míg a nagyvárosokban, mint Sanghaj vagy Peking, ez a szám csupán 4, a kínai átlag pedig 12. Összehasonlításként: az Egyesült Államokban ez a szám 14, Magyarországon pedig - a KSH júliusi adatai szerint - 9,3.

Ezek miatt a területi eltérések miatt nehéz egységes születésszabályozási politikát kialakítani a központi kormányzatnak, pedig abban a tudósok és a politikusok is egyetértenek, hogy már nem jó az egygyermekes törvény Kínának. Ennek megváltoztatására pár évvel ezelőtt szimbolikus lépést is tettek, amikor a második gyermek után fizetendő büntetést átnevezték, és már nem bírságnak, hanem "szociális kompenzációs díj"-nak hívják. A feltételezések szerint várhatóan egyfajta "kétgyermekes törvényt" vezethetnek be.

Azt azonban senki nem tudja, ez mikorra várható. Sokak szerint még sok év telik el, mire a régi, sokat kritizált jogszabályt felváltja egy új. Ez azonban egyáltalán nem biztos, hogy meghozza a várt eredményt, mivel nem lehet egykönnyen megváltoztatni a régi törvényt és az újabb társadalmi változások által befolyásolt gondolkodásmódot.

Kényelmes gyermektelenség

Fotó: EPA
Túl sok az egyke

Kérdés azonban, ki tartja majd el idős korukban azokat a párokat, akik úgy gondolkodnak, hogy nincs szükségük gyermekre, mert így jobban és kényelmesebben élhetnek. A Sanghajban élő 2,6 millió nyugdíjas a város lakosságának 16 százalékát teszi ki, ez a világátlag (7 százalék) több mint kétszerese. A városban ugyanakkor csupán 37 ezer idős ember elhelyezésére van lehetőség 450 nyugdíjasotthonban. Több gyermek születése ugyan nem oldja meg ezt a gondot egykettőre, ám ha mind több fiatal áll munkába, az általuk befizetett adók talán elég fedezetet nyújthatnak az idősekkel kapcsolatos szociális kiadásokra.

A város vezetői azonban nem aggódnak, szerintük a gondot megoldja a 3 millió betelepülő. Csakhogy a felmérések azt mutatják, ők sem túl lelkesek a gyermekvállalás terén, és sokuk megelégedne egy utóddal.

Nem csak az öregedő társadalom azonban az a probléma, amelyet felvet a hírhedt egygyermekes törvény.

Gyakoriak például a lánygyermek-gyilkosságok (sokan inkább fiúörököst szeretnének). Ennek következtében hatalmasra nőtt a nők és a férfiak száma közötti eltérés. Ráadásul a törvény végrehajtása is gyakran kegyetlen, még manapság is. A múlt hónapban egy Csiangszi tartományban élő pár élt panasszal, mivel a hatóságok elpusztították otthonukat, mert nem tudták kifizetni azt a 16 ezer jüanos (közel kétezer dolláros) büntetést, amellyel lányukat sújtották, aki megsértette a törvényt.

Egy középiskolai igazgatóhelyettes szerint az iskolájában tanuló nebulók - majdnem az összes egyke - mindegyike azt gondolja, hogy ő áll a középpontban, másokról pedig alig vesznek tudomást. Az a második gyermek iránt sóvárgó édesanya pedig, akinek ezt a vágyát férje és a társadalom többségének negatív ítélete megölte, rendre azzal utasítja el egyetlen lányának kistestvérre vonatkozó kérését, hogy "Ha lenne egy kistestvéred, akkor őt szeretném, nem téged".