Megegyezett a NATO az oroszokkal Ukrajnáról

Vágólapra másolva!
Megegyezésre jutott az ukrán választási válság kapcsán a NATO és Oroszország. Az orosz külügyminiszter és a szövetség főtitkára közös nyilatkozatban szólította fel tiszta választási küzdelemre a két elnökjelöltet. Korábban Oroszország az ukrán belügyekbe való beavatkozásként értékelte a Nyugat szerepvállalását az ukrán elnökválasztási válságban. Jan de Hoop Scheffer, a NATO főtitkára korábban úgy nyilatkozott, hogy Oroszország magatartása Ukrajna kapcsán a hidegháborús időket idézi.
Vágólapra másolva!

A NATO külügyminiszterei és Szergej Lavrov, az orosz diplomácia irányítója csütörtökön közösen szólították fel az összes ukrajnai erőt, hogy garantálják a szabad és igazságos, az ukrajnai nép akaratát tükröző választási folyamat zavartalan lebonyolítását.

Ezt az a közös közlemény tartalmazza, amelyet a NATO-Oroszország Tanács csütörtöki brüsszeli tanácskozása után adtak ki. S bár ennek Ukrajnával kapcsolatos megfogalmazásai elég általános jellegűek (a felek támogatják az ország függetlenségét, szuverenitását, területi integritását, kérik az erőszak alkalmazásának elkerülését), már önmagában az a tény, hogy sikerült kompromisszumra jutni ebben a témakörben, jelentős előrelépés.

Moszkva ugyanis az elmúlt hetekben hevesen bírálta a Nyugat Ukrajnával kapcsolatos állásfoglalásait, az ukrán belügyekbe való beavatkozásnak minősítve ezeket. Most kedden az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, az EBESZ szófiai tanácskozása az ukrajnai helyzettel kapcsolatos véleménykülönbségek miatt közös közlemény nélkül zárult.

Jaap de Hoop Scheffer, a NATO főtitkára csütörtöki brüsszeli sajtóértekezletén maga is úgy fogalmazott: előző nap még nem hitte volna, hogy sikerül majd konszenzusra jutniuk az oroszokkal. Egyben örömét fejezte ki amiatt, hogy az Oroszország és a nyugati országok között Ukrajna kapcsán előbukkant nézetkülönbségek "nem jelentik a hidegháború konfrontációjához való visszatérést".

Szergej Lavrov saját sajtóértekezletén azt emelte ki: a tanácskozáson mindenki egyetértett azzal, hogy el kell kerülni bármiféle beavatkozást az ukrán belügyekbe. "Ez jelzés arra, hogy nem akarunk rákényszeríteni az ukrán népre vagy a hatóságokra semmiféle megoldást" - szögezte le. Ugyanakkor kitartott amellett, hogy mindazok, akik az elmúlt hetekben a Nyugathoz való csatlakozásra biztatták Ukrajnát, felelőtlenek voltak, mert ezzel erőszakra ösztönöztek.