Lemondott a boszniai szerb elnök

Vágólapra másolva!
Lemondott pénteken a boszniai Szerb Köztársaság elnöke. Dragan Mikerevic arra hivatkozva adta fel hivatalát, hogy nem hajlandó elfogadni a nemzetközi közösség részéről érkező "fenyegetéseket és ultimátumokat." Paddy Asdown, a nemzetközi közösség boszniai főképviselője ismét büntetőintézkedéseket vezetett be a szerb entitás ellen, arra hivatkozva, hogy a boszniai szerbek nem működnek együtt a hágai törvényszékkel. Már többször érte az a vád a boszniai Szerb Köztársaságot, hogy a boszniai háború szerb bűnöseit bújtatják.
Vágólapra másolva!

Lemondott pénteken tisztségéről Dragan Mikerevic, a boszniai Szerb Köztársaság (RS) miniszterelnöke, miután Paddy Asdown, a nemzetközi közösség boszniai főképviselője ismét szankcionálta a szerb entitást a hágai Nemzetközi Törvényszékkel való együttműködés hiánya miatt. "Úgy döntöttem, hogy lemondok a köztársaság javáért... Nem vagyok hajlandó elfogadni fenyegetéseket és ultimátumokat" - közölte Mikerevic, akinek szavait idézte a belgrádi média.

Ashdown csütörtökön büntetőintézkedések újabb sorozatát rendelte el a szerb entitás ellen a Hágával való együttműködés hiánya miatt, illetve azért, mert emiatt a NATO második nekifutásra sem vette fel Boszniát a békepartnerségi programba.

Ashdown leváltott kilenc helyi belügyi, titkosszolgálati és határőrparancsnokot, akik állítólag hágai szökevényeket bujtattak. A főmegbízott kifogásolta, hogy a szerb hatóságok a daytoni szerződés aláírása óta egyetlen feltételezett háborús bűnöst sem kerítettek kézre. Hivatalának állítólag bizonyítékai vannak arra, hogy a népirtással vádolt Ratko Mladic volt hadseregparancsok az idén június-júliusban a szerb katonaság Han Pijesak-i alakulatánál rejtőzködött.

Ashdown szerint amennyiben Banja Luka a továbbiakban sem mutat együttműködési hajlandóságot Hágával, akkor további szankciók várhatók, amelyek az RS vagyonát és jogosítványait is érinteni fogják. A főmegbízott bejelentette, hogy a jövő év őszén megszűnik a két entitás védelmi minisztériuma, és az országban egy közös védelmi tárca lesz. Banja Lukában ezt a különálló szerb entitás felszámolása felé tett lépésnek minősítették.

Mikerevic lemondásakor meggyőződését fejezte ki, hogy kormánya kétéves mandátuma alatt mindent megtett a Hágával való együttműködésért. Szerinte a főmegbízott önkényesen alkotmányt akar módosítani. "Tisztségemet végezve, közéleti személyiségként abban a meggyőződésben éltem, hogy az alkotmányos rend megsértésével nem lehet megteremteni a jog uralmát, hanem csak az erő és az erősebb uralmát" - szögezte le Mikerevic.

Ashdown bejelentésével egy időben Washington befagyasztotta a kormányzó Szerb Demokrata Párt (SDS) vagyonát az Egyesült Államokban, és betiltotta az SDS, illetve koalíciós partnere, a Demokratikus Haladás Párt tisztségviselőinek belépését az ország területére. Mikerevic az utóbbi pártnak a tagja, amelynek elnöke Mladen Ivanic boszniai külügyminiszter.

Ashdown intézkedését korábbi szankciók előzték meg: a Hágával szemben mutatott dac és a feltételezett háborús bűnösök támogatása miatt a főmegbízott nyáron hatvan boszniai szerb illetékest menesztett, illetve megvonta a költségvetési támogatást az SDS-től, amelyet még a népirtással vádolt volt szerb elnök, Radovan Karadzic alapított.