Betiltanák az EU-ban a higanyos hőmérőket

Vágólapra másolva!
Az Európai Unió (EU) korlátozni akarja a nehézfémek, köztük a higany felhasználását. A higany például a vízen keresztül felhalmozódik a tengeri halakban, és az azt elfogyasztó ember súlyosan megbetegedhet. A kutatók szerint a túl sok higany allergiát vagy rákot okozhat, de felelőssé tehető a depresszióért, fülzúgásért is. Az EU több jogszabálytervezete is érinti a higanyt, külön szabályoznák ugyanis a vizekbe, a levegőbe jutó és a cégek által kibocsátott nehézfémeket. A tervek szerint egy független ügynökséget hoznának létre, amely meghatározná, mely termékeket kell betiltani egészségkárosító hatásuk miatt.
Vágólapra másolva!

Az Európai Unió (EU) évek óta küzd a higany felhasználásának korlátozásáért. Jelenleg több olyan jogszabálytervezet is van, ami érinti a higanyt. Külön szabályoznák a tervek szerint a vizekbe és a levegőbe jutó, valamint a cégek által kibocsátott nehézfémeket, és ezek mindegyike említi a higanyt is.

A tervek szerint az EU 2012-re szeretné elérni, hogy a levegőbe jutó nehézfémek mennyiségét jelentősen csökkentsék. Ez elsősorban az iparban jelent jelentős beruházásokat. Ez például a nikkel, az arzén, a szénhidrogének és a kadmium levegőbe bocsátott mennyiségét szigorítaná, míg a levegőbe jutó higany esetében egyelőre nem állapítottak meg határértéket - mondta az [origo]-nak Olajos Péter, MDF-es európai parlamenti (EP) képviselő, akinek a környezetvédelem a szakterülete. A tervezetet első olvasatban már tárgyalta az EP, és várhatóan hamarosan újra napirendre kerül a kérdés.

A vízbe jutó nehézfémek esetében például Magyarország komoly szigorítást ért el: a képviselő szerint várhatóan elenyésző mennyiséget jelöl meg majd az EU határértékként. Magyarország számára ez a korábbi tiszai ciánszennyezés miatt is fontos, hogy a jövőben hasonló katasztrófa ne történhessen.

Emellett a parlament előtt van egy, a bányászatról szóló törvény is, amely szabályozná, hogy mely érceket milyen technológiával lehet bányászni. Jelenleg a higanyt gyakran használják a bányászatban, így a törvénytervezet ezen a területen is visszaszorítaná alkalmazását.

Várhatóan 2007-ben lép életbe az az EU-direktíva, amely azt szabályozza, mely cégeknek milyen technológiát kell alkalmazniuk. Ezen belül szintén szigorú határértékeket szabnának a nehézfémek esetében. Komoly problémát jelent ugyanakkor az a korábbi szabályozás, mely csak az 1981 után bejegyzett új vegyületekre írt elő kötelező vizsgálatokat. Az azóta bejegyzett vegyületeknél már vizsgálják, milyen egészségkárosító hatásuk van, és a mérgező anyagokat betiltják. Az 1981 előtti, körülbelül 100 ezer vegyületet ugyanakkor nem érinti a szabályozás, azok szabadon alkalmazhatók. Ez okozza a legnagyobb gondot a higany esetében is. Például köztudott, hogy a higanyos hőmérő, ha eltörik, a gőz belélegzése káros, vagy hogy a fogtömésként használt - és olcsósága miatt a mai napig igen elterjedt - amalgámból a megengedett mennyiségű higany és réz többszöröse jut az emberi szervezetbe. Mégis mindkettő szabadon alkalmazható.

Az úgynevezett Reach-szabály keretében károsanyag-tartalmuk szerint sorolnák be a vegyületeket. A cégeket pedig arra köteleznék, hogy minden, egy tonna felett gyártott terméket vizsgáltassanak be. Az eredményeket egy Finnországba tervezett, független ügynökség gyűjtené be, amely különböző kutatásokat rendelne meg a káros anyagok kiszűrésére. Első körben azt a körülbelül 30 ezer vegyületet vizsgálnák, amelyről a szakértők már régóta gyanítják, hogy komoly egészségkárosító hatásuk van. Ezek között van a higany is - mondta Olajos. Hozzátette: nem bízik abban, hogy például az amalgámtömést rövid időn belül ki lehet vonni a forgalomból, de számos káros terméket betiltathat az EU. Ráadául a folyamat évekig elhúzódhat, hiszen az érdekeiket védő cégek várhatóan megalapozott méréseket fognak követelni. Ahhoz, hogy erről a törvény megszülethessen, az Európai Parlamentnek és az Európai Tanácsnak is el kell fogadnia a szabályozást. Az EP-képviselő szerint várhatóan az EP sokkal szigorúbb szabályozást fog követelni, mint az Európai Tanács, így akár két éven át is elvitatkozhatnak a kérdésről.

Az EU, amely a legnagyobb higanyszállító a világon, 2011-re akarja betiltani a higany exportját - írta a Greenfo. Az exporttilalomra javasolt új rendelkezések e szerint a szennyezőanyag-kibocsátás csökkentését, a higanyos hőmérők értékesítésének korlátozását, az ipari üzemekből származó higany biztonságos tárolását, a globális kínálat mérséklését célozzák. Ezt Stavros Dimas, az EU környezetügyi megbízottja jelentette be. Az Európai Unióban jelenleg hatályos jogszabályok már kiterjednek a higannyal kapcsolatos szennyezőanyag-kibocsátásra, és előírják a higany felhasználásának korlátozását egyes termékek, például az elemek, a kozmetikumok és a rovarirtó szerek esetében.

Az exporttilalomnak legnagyobb hatása Spanyolországra lesz, az unió egyetlen olyan országára, ahol még ma is folyik higanybányászat. Szállításaival az EU fedezi a világ higanykeresletének egyharmadát. Az Európai Bizottság azt reméli, hogy ha az évi termelést ezer tonnával csökkentik, akkor ez ösztönzést ad majd az alternatív anyagok kifejlesztésére.