Kormányt buktatna a bolgár ellenzék

Vágólapra másolva!
Bizalmatlansági indítványt terjesztett elő csütörtökön a bolgár ellenzék. A vita hetvenkét óra múlva kezdődik arról, hogy megvonják-e a bizalmat Szakszkoburggotszki miniszterelnök kormányától. Az ellenzéki képviselők ugyanakkor a házelnököt is lemondásra szólították fel. Elemzők szerint kevés az esélye annak, hogy új választásokat kelljen kiírni az országban, de a szavazatkülönbség olyan csekély a kormány és az ellenzékiek frakciója közt, hogy ezt a lehetőséget sem szabad kizárni. A bizalmatlansági indítványt privatizációs ügyletek váltották ki.
Vágólapra másolva!

Bizalmatlansági indítványt terjesztett elő csütörtökön a bolgár parlamentben az ellenzék Szimeon Szakszkoburggotszki miniszterelnök kormánya ellen öt hónappal a parlamenti választások előtt - közölte a törvényhozás szóvivője. Az ellenzéki pártok egyben lemondásra szólították fel Ognyan Gerdzsikovot, a parlament elnökét.

A törvényhozási szabályok szerint 72 órának kell eltelnie ahhoz, hogy az indítványról megkezdődjön a vita. A bolgár állami rádió értesülése szerint a szavazás várhatóan a jövő hét vége előtt lesz.

Elemzők szerint csekély az esélye annak, hogy a kezdeményezés új választások kiírásához vezessen. Mivel azonban a kétpárti centrista koalíciónak három szavazata hiányzik a többséghez, nem lehet kizárni ezt a lehetőséget.

A kormánykoalíciónak - a Nemzeti Mozgalomnak, valamint a bulgáriai törökök és muzulmánok érdekeit képviselő Mozgalom a Jogokért és a Szabadságért pártnak - mindössze 118 mandátuma van a 240 fős törvényhozásban.

Szakértők szerint az indítvány zavarba hozta Szimeon Szakszkoburggotszki kormányfőt, aki azon igyekezik, hogy növelje az általa alapított Nemzeti Mozgalom - egyébként alacsony - népszerűségi mutatóit. A kormányfő további terve, hogy szembeszálljon az ellenzéki Bolgár Szocialista Párttal azért a jogért, hogy 2007-ben az unióba vezérelje a balkáni országot.

A bizalmatlansági indítványt a bolgár dohányipari monopólium, a Bulgartabak privatizációjának kudarca váltotta ki, ami bizonyítja az ellenzéki pártok részéről megmutatkozó növekvő elégedetlenséget a miniszterelnök belpolitikájával szemben.