Diplomata lett az USA kém-csúcsfőnöke

Vágólapra másolva!
John Negroponte hivatásos diplomatát nevezte ki George Bush, az Egyesült Államok elnöke az USA hírszerzési csúcsszerve élére. A kinevezést a kongresszusnak kell megerősíteni. Negroponte, aki korábban az USA egyik vezető hivatásos diplomatája volt - ebben a minőségében jelenleg bagdadi nagykövet - mostantól a nemzeti hírszerzési igazgatóságot (DNI) vezeti majd. A DNI-t az után hozták létre, hogy a WTC elleni terrortámadásokat vizsgáló bizottság felhívta a figyelmet az amerikai kémtevékenység összehangolatlanságára.
Vágólapra másolva!

John Negroponte hivatásos diplomatát, bagdadi nagykövetet nevezte ki George Bush amerikai elnök csütörtökön az Egyesült Államok hírszerző szerveinek a munkáját összehangoló nemzeti hírszerzési igazgató (DNI) tisztségére.

A kinevezéshez kongresszusi megerősítés szükséges. A posztot nemrég hozták létre a 2001 szeptember 11-i egyesült államokbeli terrorcselekmények előzményeit és a hírszerzés mulasztásait kivizsgáló független bizottság ajánlására. Az elnök december 17-én írta alá a hírszerzés 50 év óta legjelentősebb reformját előíró törvényt, de csak most nevezte ki a nemzeti hírszerzési igazgatót. A késlekedést az utóbbi időben bírálni kezdte az ellenzék. Sajtóértesülések szerint több jelölt is elutasította az elnök felkérését.

A 65 éves Negroponte számára az új tisztség jelentős pályamódosítást jelent. A diplomata tavaly június óta az Egyesült Államok bagdadi nagykövete volt, előtte pedig hazája ENSZ-nagyköveteként szolgált New Yorkban. Az 1980-as években Ronald Reagan elnöksége alatt Hondurasban volt nagykövet, ahol állítólag segített megszervezni a közép-amerikai ország baloldali kormányát megdöntő katonai államcsínyt.

A DNI az amerikai hírszerző közösség 15 szervezetét felügyeli, köztük a Központi Hírszerző Ügynökséget (CIA), de szakértők szerint a posztot nem ruházták fel a feladatnak megfelelő hatáskörrel.

"Ha meg akarjuk állítani terroristákat, mielőtt még lesújtanának ránk, gondoskodnunk kell arról, hogy a hírszerző szervezetek egységes vállalkozásként működnek" - hangsúlyozta az elnök sajtótájékoztatóján, amelyen bejelentette Negroponte kinevezését.

A DNI feladatát úgy fogalmazta meg, hogy hírszerzési ügyekben az első számú tanácsadója lesz, értesülések gyűjtését rendelheti el, biztosítja az információáramlást a szervezetek között, megállapítja a szervek költségvetési igényeit és rendelkezik elköltésük módjáról is.

Negroponte élete legnagyobb kihívásának nevezte az új tisztséget. A sajtó szerint majd elválik, Negroponte hogyan tud kijönni Donald Rumsfeld védelmi miniszterrel, aki a Pentagon külföldi titkosszolgálati tevékenységének a kiszélesítésére törekszik a CIA rovására. A hírszerző szervezetek közötti egyeztetést eddig a CIA igazgatója végezte mint "első az egyenlők között". A CIA új igazgatója, Porter Goss a hírek szerint közeli, bizalmas viszonyban áll az elnökkel.

A nemzeti hírszerzési igazgatónak egy volt szenátor megfogalmazása szerint azzal kell számolnia, hogy sikerei titokban maradnak, míg kudarcai mind nyilvánosságra kerülnek majd.