Írországban találták meg az IRA-bankrablásból származó pénzt

Vágólapra másolva!
Az Ír Köztársaság területén került elpő jelentős mennyiség abból a pénzből, amelyet az északír Northern Bankból raboltak el decemberben. A bankrablók összesen 26,5 millió fontot zsákmányoltak - szakértők szerint ez volt a világ legnagyobb, bankból elrabolt készpénzmennyisége. Az Északír rendőrség valamint a brit kormány egyértelműen az Észak-Írország függetlenségéért küzdő Ír Köztársasági Hadsereget (IRA) jelölte meg a bankrablás gyanúsítottjaként.
Vágólapra másolva!
Rekord összeget vittek el a belfasti bankrablók/nagyvilag/20041221tobb.html

Az Írország déli részén fekvő Cork kisvárosban találtak meg jelentős mennyiséget abból a pénzből, amelyet hatósági gyanú szerint az északír brit fennhatóság ellen küzdő katolikus Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) rabolt el a legnagyobb észak-írországi bank, a Northern belfasti központi fiókjából karácsony előtt.

Csütörtök esti dublini bejelentés szerint az ír rendőrség, a Garda mintegy 2 millió font készpénzt talált Corkban és környékén végrehajtott rajtaütések során. A Garda nem erősítette meg, hogy a lelet összefüggésben van a decemberi belfasti bankrablással, amelynek elkövetői 26,5 millió fontot (csaknem 10 milliárd forintot) zsákmányoltak - szakértők szerint ez a világ eddigi legnagyobb, bankból elrabolt készpénzmennyisége -, de nem hivatalos értesülések szerint a Corkban fellelt pénzből több mint 60 ezer fontnyi a Northern Bank kirabolt fiókjából származik.

Az ír rendőrség hét személyt őrizetbe vett, köztük állítólag az IRA politikai fedőszervének, a Sinn Feinnek egy illetékesét. A helyi pénzkibocsátási joggal is bíró Northern Bank fő belfasti fiókját december 20-án rabolták ki, krimibe illő módon. A banda még az akció előestéjén behatolt a bank két kiszemelt alkalmazottjának otthonaiba, családtagjaikat éjszakára, illetve a bankrablás másnap reggeli idejére túszul ejtette, és az alkalmazottakat ezzel kényszerítette a páncéltermek megnyitására.

Az északír rendőrség, valamint az ír és a brit kormány is egyértelműen az IRA-t nevezte és nevezi továbbra is a bűncselekmény valószínű tettesének, jóllehet a radikális katolikus milícia tagadja felelősségét.

Az IRA - az ismétlődő vádakra válaszul - nemrég közölte, hogy visszavonja a fegyverei ellenőrzött beszolgáltatására tett ígéretét, amivel még mélyebb válságba került az egyébként is évek óta stagnáló északír rendezési folyamat.

A radikális katolikus oldal eddig egyöntetű tagadó álláspontja a bankrablás ügyében csütörtökön meginogni látszott, amikor Gerry Adams, a Sinn Fein elnöke egy spanyol rádiónak nyilatkozva azt mondta: ő elhiszi, hogy nem az IRA követte el a bűncselekményt, de "lehet, hogy ebben tévedek".