Törvénytelen lehet a brit trónörökös házassága

Vágólapra másolva!
A brit kormány és a királynő együtt igyekszik minél hamarabb tisztázni, hogy törvényes lesz-e a trónörökös egy hónap múlva esedékes polgári esküvője, amely ellen a pénteken éjfélkor lejárt jogi határidőig kilenc állampolgári kifogás érkezett a területileg illetékes jegyzői hivatalba.
Vágólapra másolva!

Károly walesi herceg, II. Erzsébet királynő legidősebb fia, néhai Diana hercegnő volt férje és kedvese, a polgári származású, elvált Camilla Parker Bowles a múlt hónapban jelentette be egybekelési szándékát. Az április 8-ára kitűzött esküvőt azonban egyszerre több polgári és egyházjogi bonyodalom árnyékolja be.

A fő jogi probléma az esküvő polgári mivoltával kapcsolatos, és a szombatig beérkezett állampolgári kifogások éppen ebbe kötnek bele. Az 1836-ban kelt házassági törvény ugyanis engedélyezi, hogy az alattvalók kizárólag polgári - vagyis az egyház szentesítését nélkülöző - esküvőn keljenek egybe, a jogszabály azonban ugyanezt kifejezetten tiltja az uralkodónak, illetve a trón bármely várományosának, annak alapján, hogy a mindenkori brit uralkodó egyben az anglikán egyház világi főkormányzója és - alkotmányos státusa szerint - a hit legfőbb védelmezője.

A probléma gyökere Camilla Parker Bowles elvált mivolta, az anglikán egyház ugyanis nem pártolja az elváltak templomi újraházasodását. Az esküvő ezért polgári jellegű lesz, és a frigyet a gondosan kimunkált koreográfia szerint utólag áldja majd meg Rowan Williams, Canterbury érseke, az anglikán világegyház legfőbb vallási méltósága. Károly is elvált előző feleségétől, Diana hercegnőtől, jórészt éppen Camilla miatt, de mivel Diana egy évvel később autóbalesetben elhunyt, a trónörökös egyházjogi szempontból özvegynek számít.

A brit kormány hivatalosan már jóváhagyta a trónörökös polgári esküvőjét, azzal a jogi érvvel, hogy a 169 éves házassági törvényben foglalt tilalmat a későbbi emberi jogi törvény felülírja, a kifogást benyújtók szerint azonban ez megalapozatlan állítás.