Ismét Berlusconi kapott kormányalakítási megbízást

Vágólapra másolva!
Ismét Silvio Berlusconi kapott kormányalakítási megbízást Carlo Azeglio Ciampi államfőtől, aki a kabinet szerdai lemondása után kétnapos konzultációkat folytatott a parlamenti pártok vezetőivel, vezető politikusokkal. A Quirinale-palota közlése szerint Berlusconi "feltételesen" elfogadta a kormányalakítási megbízást.
Vágólapra másolva!

Hosszas huzavona után, szövetségesei, elsősorban a kereszténydemokraták (UDC) és a Nemzeti Szövetség (AN) nyomására Berlusconi szerdán nyújtotta be "technikai" lemondását az olasz köztársasági elnöknek, hogy újjáalakíthassa kormányát a koalíciós partnerek követeléseinek megfelelően.

Berlusconi lemondása előtt leszögezte az olasz szenátusban, hogy a koalíciós partnerek változatlanok maradnak, kabinetje, amelyben várhatóan nem lesznek nagy személyi változások, az eddigi jobboldali szövetségre épül megújuló programjával. Az olasz vezető csak "formális válságról" beszélt, s nem használta a kormányválság szót.

Az olasz miniszterelnök kabinetje és programja újraformálásával a koalíciós szakítással fenyegetőző kereszténydemokratáknak (UDC), illetve a hozzájuk csatlakozott Nemzeti Szövetség (AN) ultimátumának tett eleget a lemondással. Lépése lezárni hivatott az olasz jobboldali kormánykoalíción belüli éles vitákat, amelyeket az április eleji, a kormánypártok szinte kiütéses vereségét és a balközép pártszövetség előretörését hozó részleges helyhatósági választások lobbantottak fel. Az UDC kivonta három miniszterét a kormányból, Marco Follini miniszterelnök-helyettes is távozott posztjáról, s az új Berlusconi-kabinetben már nem is kíván feladatot vállalni.

Így az AN vezére, Gianfranco Fini minden jel szerint megtartja miniszterelnök-helyettesi posztját - a külügyminiszteri tárca mellett -, míg a másik miniszterelnök-helyettes a sajtótalálgatások szerint Giulio Tremonti lesz, aki korábban már tagja volt a kabinetnek.

Sajtóértesülések szerint az egészségügyi, a közlekedési és a kultusztárca, továbbá a termelési tevékenység minisztériuma élén várhatóak változások, míg a reformügyi tárcát egyértelműen továbbra is magának követeli az Umberto Bossi vezette Északi Liga (LN). Az új miniszterek között lehet valószínűleg Giorgio La Malfa és Francesco Storace is.

Az új olasz kormány akár már szombaton is leteheti az esküt az olasz államfő előtt. Berlusconi reményei szerint új kabinetje már a jövő hét elején bizalmat kaphat a törvényhozásban. Az olasz balközép erők ugyanakkor egyértelműen az előrehozott választások hívei voltak az államfővel folytatott konzultációkon.

Silvio Berlusconi egyébként szerdán leköszönt második kormányával (először 1994-ben csaknem nyolc hónapig irányította az olasz kabinetet) tartóssági csúcsot javított a háború utáni Itáliában, amelyben szinte számolatlanul váltották egymást a különböző kabinetek. A 2001-es választások nyomán felállt Berlusconi-kormány ugyanis 1410 napig volt hivatalban, amely 351 nappal több az előző rekordnál, amelyet Bettino Craxi kormánya ért el 1059 nappal (1983.08.04-1986.06.27). A bronzérmes a balközép ellenzék vezére, Romano Prodi kormánya 875 nappal (1996.05.18-1998.10.09)