Újra Guido Westerwelle a német liberálisok elnöke

Vágólapra másolva!
Ismét Guido Westerwellét választották a liberális német Szabad Demokrata Párt (FDP) élére csütörtökön a párt kölni kongresszusán. A főtitkári poszton Dirk Niebel Cornelia Piepert készül felváltani. Pieper az FDP egyik alelnöke lett, a másik kettő: Andreas Pinkwart és Rainer Brüderle.
Vágólapra másolva!

Westerwelle négy éve vezeti a jelenleg ellenzékben lévő liberálisokat, s kölni beszédében düsseldorfi és berlini irány- és hatalomváltásra készítette fel a több mint 60 ezer fős tagsággal rendelkező FDP-t, amelyet a nagy német pártok, leginkább a konzervatívok, általában junior kormányzati partnernek kérnek fel.

Düsseldorfban, azaz Észak-Rajna-Vesztfáliában bő két hét múlva lesz tartományi választás, s a kereszténydemokrata-liberális páros a kormányzó szociáldemokrata-környezetvédő kettős felváltására készül. Westerwelle szerint irány- és hatalomváltásra van szükség szövetségi szinten is, "a vörös-zöld kormányzásnak véget kell vetni, mielőtt országunknak lesz vége. A vörös-zöld történelmi tévedés."

Westerwelle a szociáldemokratákkal általában jó kapcsolatokat ápoló szakszervezeteket is meg akarja fosztani hatalmuktól, de Kölnben korábbi szóhasználatától eltérve nem "istencsapásnak", hanem "kasztnak" nevezte őket.

A pártelnök kifogásolta a "balról jövő külföldiellenességet" is, s utalt az IG Metall szakszervezetnek amerikai pénzügyi befektetőket érintő bírálatára. Az IG Metall kritikájában a "vérszívók" szó is elhangzott.

Westerwelle megfeddte a konzervatív szövetségeseket, a CDU-t és CSU-t is. Szerinte a jelenlegi kapitalizmus-vitában a CDU és a CSU még mindig "fedezékben" van, holott a gazdaság alapjaihoz fűződő viszony meghatározása választásokat dönt el.

A kapitalizmus-vitát Franz Müntefering, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) elnöke indította el, s egy alkalommal "sáskahadaknak" nevezett bizonyos pénzügyi befektetői társaságokat, amelyek úgymond vállalatokat tarolnak le. A megjegyzés Michael Wolffsohn müncheni történészt közvetve arra a vádra ragadtatta, hogy a szociáldemokrata pártelnök náci szóhasználattal él.

Müntefering az SPD új programjának kidolgozásához kíván lökést adni téziseivel, miközben a szociáldemokrata kancellár, Gerhard Schröder és a gazdasági miniszter, Wolfgang Clement jószerivel távol marad a vitától. Müntefering gyakorlati elképzelései között szerepel a menedzseri fizetések nyilvánosságra hozatalának nem új gondolata, kedvező kamatozású hitelek nyújtása kisvállalatoknak, de a kelet-európai bérdömping elleni fellépés vagy az európai adóharmonizálás is.