Megszülettek az első "életmentő gyerekek"

Vágólapra másolva!
Belgiumban megszületett az első olyan gyerek, akit kimondottan úgy választottak ki az embriók közül, hogy segítsen majd gyógyítani idősebb, súlyos betegségben szenvedő testvérét - adta hírül csütörtökön a belga média.
Vágólapra másolva!

Az újszülött még januárban jött világra, de csak most hozták nyilvánosságra a hírt. Az ilyen jellegű gyerekvállalás komoly etikai kérdéseket vet fel, s ezért, valamint a megoldandó technikai nehézségek miatt - mint a La Libre Belgique című brüsszeli lap írja - az "életmentő gyerekek", vagy "orvosság-gyerekek" embrióinak kiválasztását, visszaültetését és kihordását világszerte ma még csak öt központban végzik.

A módszer lényegében hasonlít a laboratóriumi mesterséges megtermékenyítéshez, csak éppen az így létrejött embriókon elvégeznek egy speciális vizsgálatot, amelynek révén kideríthető, hogy a gyerek nem szenved-e bizonyos genetikai betegségekben, illetve szövetei azonosak lesznek-e betegségben szenvedő testvére szöveteivel. Az anyaméhbe azokat az embriókat ültetik vissza, amelyek megfelelnek ezeknek a feltételeknek, s így a később megszülető gyerek őssejtjeivel vagy csontvelő-átültetéssel segíthet majd beteg testvérén, a kilökődés veszélye nélkül - persze úgy, hogy ez neki semmi bajt nem okoz, s normálisan éli tovább a saját életét.

Hírek szerint Belgiumban eddig négy ilyen megtermékenyítést végeztek: két esetben már be is fejeződött a terhesség a szüléssel (az egyik gyerek Belgiumban, a másik Svájcban jött világra), a harmadik terhesség még tart, a negyediknél pedig vetélés történt. A belga média szerint nagy az érdeklődés: 14 jelentkező pár már elkezdte a programot, a várólistán pedig 61 kérelem van. A módszer alkalmazása 6000 euróba kerül, de ennek jelentős részét a belga társadalombiztosítás téríti.

Az "életmentő gyerekek", vagy "orvosság-gyerekek" kérdése azért okoz több országban is etikai vitákat, mert sokan attól tartanak: ezeket a csecsemőket tulajdonképpen csak testvérük megmentésére szüli anyjuk, s ez pszichológiai szempontból rányomja majd a bélyegét életükre.