Lezuhant egy tunéziai repülő

Vágólapra másolva!
A tengerbe esett egy tunéziai utasszállító repülőgép Szicília közelében. Tizennégy ember vesztette életét a repülőgépen. Az utasok olaszok voltak: többnyire fiatalok, akik vakációra utaztak volna Tunéziába. Több életben maradt utas elmondta: a gép már felszálláskor furcsa hangokat adott ki.
Vágólapra másolva!
Forrás: MTI
Kiemelik a repülőgép roncsait

A legutolsó jelentések szerint tizennégy ember vesztette életét szombaton délután egy Szicília partjai előtt a tengerbe zuhant tunéziai utasszállító repülőgépen - jelentette be a palermói főügyész. Pierro Grasso szerint a műszaki probléma miatt szükségessé vált kényszerleszállás közben szerencsétlenül járt gép utasai közül húszat sikerült sérülten kimenteni a roncsok közül, illetve a tengerből.

Az utasok olaszok voltak: Apulia régióból származó, többnyire fiatal emberek, akik vakációra utaztak volna Tunéziába. A halottak között két gyerek is van. A főügyész kizárta, hogy a katasztrófát terrorcselekmény okozta volna. A dél-olaszországi Bariból a tunéziai Dzserba üdülőszigetre tartó ATR-72 típusú gép fedélzetén a kikötői parancsnokság adatai szerint 35 utas és négyfős legénység tartózkodott.

A zuhanás utáni percekben két ember tűnt fel a vízen lebegő gép egyik szárnyán, integetve a helyszínre érkező mentőalakulatoknak. A roncshoz elsőként kiérkező egységek szerint a víz betört a pilótafülkébe, ahol ugyancsak embereket lehetett látni.

A tunéziai légitársaság 1153. számú járatának hajtómű-problémái voltak, ezért a pilóta kényszerleszállást kísérelt meg Palermóban, ám az nem sikerült, és a gép a Földközi-tengerbe csapódott - mondta Nicoletta Tommessile, az olasz légi irányító hivatal szóvivője. A gép délután 3 óra 24 perckor lépett kapcsolatba a római irányítótoronnyal, és vészhelyzetre hivatkozva leszállási engedélyt kért a palermói légi kikötőben. Tizenhat perccel később a személyzet már arról számolt be, hogy a vízen hajtanak végre kényszerleszállást.

A palermói kikötői parancsnokság négy naszádot küldött ki a szerencsétlenség helyszínére, és a haditengerészet számos helikoptere is a levegőbe emelkedett, hogy részt vegyen a mentésben. A sérült utasokat a parton várakozó mentőautók palermói kórházakba szállították.

Az 50 férőhelyes, francia-olasz gyártmányú ATR-72 típusú repülőgépet 1985-ben állították üzembe. Ebből a típusból több száz példány került forgalomba.

Az utasok már az elején hibát gyanítottak a gépen

A túlélők még mindig sokkos állapotban vannak. A sérültek arról beszélnek, hogy már a felszálláskor megrendült a bizalmuk a repülőgépben. "Éreztük, hogy valami nincs rendben. A repülőgép kellemetlen zajt hallatott. Aztán, a baleset pillanatában a legénység semmit sem közölt velünk. A motorok leálltak. Egyedül vettük fel mentőmellényeinket. Aztán jött egy brutális, fülsüketítő ütközés" - mondta a 35 éves Rosanna di Cesare még mindig zokogva.

"A víz alá merültünk, de nem hagytuk, hogy a roncsok foglyai legyünk. A repülőgép első részében voltam, a törmelékektől szétszaggatott mentőmellényemet elhagytam. Eltört a karom, zúzódásaim vannak a lábaimon, fáj a hátam. De vőlegényemmel, Lucianóval hittünk a megmenekülésben, úsztunk, mindig együtt maradtunk és a segítség nagyon hamar megérkezett." Rosanna nem tagadja, hogy azóta is "szörnyű képeket" lát a fejében és soha nem fogja elfelejteni a katasztrófát.

A többi túlélőnek is az volt az érzése, hogy a repülőgéppel van valami probléma, és ezt elmondták az őket felkereső családtagjaiknak is. Maurizio Dipietro, aki menyasszonyával Dzserbába indult bátyját, Gaetanót látogatta meg a kórházban, elmondta, hogy a repülőgép már ránézésre is "öreg" volt és a pár habozott is, hogy felszálljanak rá. A menyasszony, Carmila apja szerint annak köszönhetik megmenekülésüket, hogy egymásba kapaszkodtak, mivel a lány nem tud úszni, ráadásul csak egy mentőmellény jutott kettejüknek.

Toto Cuffaro, Szicília tartományi elnöke maga is meglátogatta a Civico kórházban ápolt 11 sérültet. Az elnök szerint valamennyiük állapota kielégítő, a legsúlyosabb sérüléseket a két pilóta szenvedte.