Tengeralattjárók helyett parádékra költenek az oroszok

Vágólapra másolva!
Semmit sem tanult az orosz hadvezetés az öt évvel ezelőtti Kurszk atom-tengeralattjáró tragédiájából - visszhangozzák az orosz lapok a hétvégi, szerencsés kimenetelű tengeralattjáró-baleset következményeit elemezve. Kifogásolták azt is, hogy a végsőkig el akarták titkolni a baleset hírét, így csak az utolsó pillanatban érkezett a külföldi segítség.
Vágólapra másolva!

Az orosz katonai mini-tengeralattjáró megmentését célzó akció azt bizonyítja, hogy a Kurszk atom-tengeralattjáró öt évvel ezelőtti tragédiájából senki nem vonta le a tanulságokat - állapította meg a Nyezaviszimija Gazeta című orosz napilap hétfői számában, a többi újsághoz hasonlóan az orosz haditengerészeti flotta problémáit, a hatékony mentőszolgálat hiányának okait elemezve. Hány tragédiának kell még megtörténnie ahhoz, hogy a haditengerészeti erők élére hozzáértő vezetők kerüljenek? - tette fel a kérdést a lap, s keserűen felemlegette, hogy egy héttel korábban, a haditengerészeti erők napján Szergej Ivanov védelmi miniszter és Vlagyimir Kurojedov tengernagy, a haditengerészet főparancsnoka még a flották tündölő jövőjéről és a világóceánt hamarosan átszelő új hajókról szónokolt.

A valóság azonban az, hogy pénz csak parádékra és pr-akciókra van. Július végén katonai tiszteletadás mellett temették el Szentpéterváron a cári Oroszország utolsó tengerészeti miniszterét, Ivan Grigorovics tengernagyot, akinek hamvaiért két hadihajót küldtek el Franciaországba. Ennek költségei felemésztették a fekete-tengeri flotta éves üzemanyagkeretét. Grigorovics admirális, akinek nevéhez fűződik az 1905-ös orosz-japán háborúban szétvert orosz haditengerészet újjászületése, "bizonyára megfordult a sírjában, amikor megtudta, hogy az utóbbi tíz év alatt hová züllesztették le az orosz flottát" - írta az újság.

A Nyezaviszimaja Gazeta szerint Kurojedov tengernagynak emlékeznie kellene a tiszti becsületre, s végre le kellene mondania, amit már a Kurszk és a Komszomolec tragédiája, a sikertelen ballisztikusrakéta-kísérletek és más egyéb tragédiák és kudarcok után meg kellett volna tennie. A Kommerszant értesülése szerint az idén szeptemberben 61. életévét betöltő Kurojedov menesztése azóta eldöntött dolog, hogy július 30-án Szentpéterváron a haditengerészeti parádé próbáján gyakorlóaknával csaknem elsüllyesztették a Néván a zászlóshajót, a balti-tengeri flotta Nyeukrotyimij (Megtörhetetlen) nevű őrhajóját. Kurojedov utódja várhatóan az 57 éves Vlagyimir Maszorin tengernagy lesz.

Fotó: MTI
Fotó: MTI

A Gazeta című lap felhánytorgatta, hogy a haditengerészeti erők vezetése a végsőkig megpróbálta eltitkolni a baleset hírét, s egyedül akarta megoldani a problémát. A flotta magas rangú képviselői csak akkor kértek külföldi segítséget, amikor a helyzet már közel volt a kritikushoz - írta az újság, amely szerint az orosz haditengerészet mentőszolgálatának minősége gyakorlatilag a nullával egyenlő. A Moszkovszkij Komszolec értesülése szerint a haditengerészet vezetői nagyon nem szívesen fordultak segítségéért a külföldi partnerekhez, mivel nem akarták felfedni a titkos katonai objektum helyzetét.

A The Moscow Times angol nyelvű, Moszkvában megjelenő napilap arra figyelmeztetett, hogy válsághelyzetben, amikor a pánikba esett lakosságnak nyugtató szavakra van szüksége, a valódi vezetők nem hallgatnak, hanem vállalják a felelősséget. Vlagyimir Putyin orosz elnök azonban, akárcsak a Kurszk tragédiája és a beszlani túszdráma idején, végig hallgatásba burkolózott, ami az újság szerint annak jele lehet, hogy attól fél, nevét összekötik az esetleg tragédiába fulladó eseményekkel.