Oroszország két Scorpiót vásárol Nagy-Britanniától

Vágólapra másolva!
Az orosz védelmi minisztérium úgy döntött, hogy két Scorpio típusú mélytengeri robotot vásárol Nagy-Britanniától a haditengerészeti flotta számára - közölte Viktor Fjodorov tengernagy, a csendes-óceáni flotta parancsnoka kedden.
Vágólapra másolva!

A brit haditengerészet Scorpio-45-ös típusú mélytengeri robotjának bevetése tette lehetővé, hogy a Kamcsatka partjainak közelében 190 méteres mélységben mozgásképtelenné vált Priz ASZ-28-as orosz katonai mini-tengeralattjárót és hétfős legénységét megmentsék a pusztulástól.

A mélytengeri mentő-kutatóhajóra múlt hét csütörtökön csavarodott rá egy halászháló, és miközben szabadulni igyekezett a hálótól, beleakadt a part közelében kiépített hidroakusztikus rendszer egyik antennájának kábeleibe. Az időközben repülőgéppel Kamcsatkára szállított Scorpio-45-ös öt óra alatt elvágta a kábeleket és leszabdalta a hálót a tengeralattjáróról, amely így 76 órás fogság után vasárnap önerőből úszott fel a víz felszínére. Fjodorov admirális közölte, hogy a Scorpiók beszerzésével egy időben megvásárolják a mélytengeri robot működéséhez szüséges összes technikai berendezést is.

A Barents-tengeren öt évvel ezelőtt elsüllyedt Kurszk atom-tengeralattjáró tragédiája után a védelmi minisztérium vásárolt új eszközöket a mentőalakulatok felszerelésére. A Priz ASZ-28-as balesete során azonban kiderült, hogy ezek a felszerelések és eszközök vagy elérhetetlen távolságban vannak, vagy nem képesek megfelelően működni a heves hullámzásban, vagy éppen egyáltalán nem működnek.

Orosz szakértők elemzése szerint azok a problémák, amelyekre az ASZ-28-as története rávilágított, nem személyfüggőek, hanem az egész haditengerészetre kiterjedőek. Úgy vélték, a védelmi minisztérium és a haditengerészeti flotta nem tett meg mindent, hogy elkerüljék a Kurszk 118 életet követelő tragédiájának megismétlődését. Vásároltak ugyan Nagy-Britanniától két darab Venom típusú és öt darab Tiger típusú mélytengeri robotot, ám ezek nem állták meg a helyüket.

Mint kiderült, a csendes-óceáni flotta birtokában lévő Tiger nem volt képes megfelelően működni a Csendes-óceán nyugtalan vizein, a Venom hidraulikus rendszere pedig rögtön felmondta a szolgálatot, miután leeresztették a vízbe. Az egyik mentőhajón volt ugyan egy másik Priz ASZ-28-as, de egyáltalán nem volt működőképes, így nem vethették be a mentésben. Az északi-flotta birtokában lévő eszközök Kamcsatkára szállítása pedig túl sok időt vett volna igénybe, a brit és az amerikai segítség jóval előbb megérkezett Petropavlovszk-Kamcsatszkijba.