Hétfőn kiürítik az utolsó gázai telepet

Vágólapra másolva!
Hétfőn üríti ki az utolsó gázai-övezeti telepet az izraeli hadsereg. Necarimból néhány tucat lakót kell eltávolítani. Kedden Ciszjordániában kezdenek hasonló munkába. Itt komoly ellenállásra számítanak, a hadsereg szerint nem kizárt, hogy a szélsőséges telepesek fegyverrel igyekeznek majd megakadályozni a telepek megszüntetését. Eközben megkezdődött a kiürített telepek lerombolása, ugyanakkor Ariel Saron kormányfő közölte, más telepeket tovább bővítenek Ciszjordániában.
Vágólapra másolva!
Fotó: MTI
Fotó: MTI

Az izraeli erők hétfő reggel megindultak Necarim, az utolsó kiürítendő gázai övezeti zsidó telep felé Az izraeli Rehimből hosszú katonai gépkocsioszlop lépett be a Gázai övezetbe és haladt tovább a Gáza melletti Necarim irányába. A kis telep néhány tucat lakója - miután elhagyta otthonát - közös imán vesz részt a zsinagógában, majd délután autóbusszal a jeruzsálemi Siratófalhoz látogat, mielőtt elfoglalná új, ideiglenes lakhelyét a ciszjordániai Arielben.

Az izraeli közszolgálati rádió szerint hétfőre virradóra számos, a kivonulást ellenző radikális zsidó aktivistákat távolítottak el, akik illegálisan szivárogtak be a telepre. Hétfő hajnalban több fiatal, Ariel Saron kormányfőt sértegető jelszavakat festett fel a necarimi házak falára.

Az izraeli erők nem számítanak jelentős ellenállásra az utolsó telepen. A Gázai-övezet kiürítése során összesen 8500 embert távolítottak el 21 településről. A kiürítéseknek azonban ezzel még nincs vége, kedden kezdődik négy ciszjordániai zsidó telep felszámolása. Itt komolyabb ellenállás is előfordulhat, a térségbe már jelentősebb számú katonát vezényelt a kormányzat - írja a BBC News.

A négy telep közül kettőt már elhagytak lakói, de a másik kettőben - Szanurban és Homesben - becslések szerint kétezer aktivista gyűlt össze, hogy - feltehetően erőszakos módszerekkel - megpróbálják megakadályozni a kiürítést. Kisebb összecsapások már vasárnap is voltak. A hadsereg szerint az ellenállóknak fegyvereik is vannak, és képesek lesznek használni is azokat.

Ami Ayalon az izraeli titkosszolgálatok volt vezetője egy televíziós interjúban azt állította, hogy a körülbelül 230 ezer ciszjordániai telepest a társadalomra veszélyes elemnek kell tekinteni, akik nem ismerik el az államhatalmat.

Eközben vasárnap megkezdődött a kiürített gázai telepek épületeinek elpusztítása. Az izraeli hadsereg bulldózerei sorra döntötték romba Nisszanit, Dugit, Peat Szadeh és Ganej Tal házait. A rombolás várhatóan hetekig tart majd, a térségben állomásozó utolsó izraeli katonák pedig feltehetően egy hónap múlva távoznak, miután szétszerelték a katonai bázisokat. A terület ezután kerül palesztin fennhatóság alá. A Palesztin Hatóság várhatóan itt helyezi majd el a túlnépesedett Gáza lakosságának egy részét.

Izrael egyoldalúan döntött Gáza feladásáról. A zsidó állam által 1967-ben megszállt területet kedd éjfélig kellett volna kiüríteni, azonban sokan megtagadták az evakuálási felszólítást. Szerda óta izraeli katonák ezrei pakolják teherautókra a telepeseket.

Vasárnap ugyanakkor Ariel Saron kormányfő bejelentette, hogy bizonyos megszállt területeken nemhogy felszámolnák, de még bővítik is a telepeket. Konkrét példaként a ciszjordániai Ma'ale Adumimot és Arielt hozta fel. Előbbit addig bővítik, amíg össze nem kapcsolják Jeruzsálemmel, utóbbiról pedig azt mondta, hogy "örökre Izrael része marad". Ma'ale Adumim és Jeruzsálem összekapcsolását számos palesztin azért támadja, mert kettévágná Ciszjordániát.

[origo]/MTI