Ezreket mentettek ki helikopterekkel New Orleansból

Vágólapra másolva!
Vasárnapig 10 ezer embert mentettek ki New Orleansból azon a légihídon keresztül, amit szombaton létesített az amerikai hadsereg. A mentésben közel 50 ezer katona vesz részt. A hétvégén megindult a vita arról, hogy kit terhel a felelősség a New Orleansban kialakult helyzet miatt: a helyi rendőrség szerint a szövetségi kormány tétlenkedett, a Pentagon szerint viszont a New Orleans-i rendőrök kétharmada elhagyta a posztját. Vasárnapig a magyar kormány egyetlen magyar állampolgár sorsáról nem tudott.
Vágólapra másolva!

Vasárnapra több mint tízezer embert menekítettek ki New Orleansból az Egyesült Államok területén eddig megszervezett legnagyobb légihíd segítségével. Norman Mineta amerikai közlekedési miniszter elmondta: a szombaton megnyitott légihidat mindaddig működtetik, amíg szükség van rá. A helikopterek és repülőgépek segítségével teljesen kiürítették szombaton New Orleansban a konferenciaközpontot és a Superdome stadiont, amelyeket menedékhelynek alakítottak át.

Közel ötvenezer ember várt majdnem egy hétig e két helyen, mire végre mindenkit elszállítottak buszokon és helikoptereken. A kiszabadultak éjjelente rájuk törő bandákról, nemi erőszakról, gyilkosságokról számoltak be. A halálos áldozatokról még mindig nincsenek megbízható összesített adatok. Egy rendőr elmondta, hogy egyedül a Superdome-ban sebtében kialakított hullaházban száz holttestet látott.

New Orleans nemzetközi repülőterén azonban még több ezer ember várakozik. A hatóságok az egyik terminált betegellátóvá alakították át. Az orvosok itt az elmúlt napokban 3-5 ezer embert kezeltek. Roy Williams, a repülőtér igazgatója elmondta, hogy az orvosi segítség ellenére 30 ember meghalt, főként betegek, idősek.

A New Orleanstól mintegy 560 kilométerre lévő texasi nagyvárosban, Houstonban újabb befogadóhelyeket nyitottak a Katrina hurrikán pusztítása miatt menekülni kényszerülőknek. Mivel a város fedett stadionjában, az Astrodome-ban már 15 ezren vannak, s oda több embert nem lehet vinni, a polgármester megnyittatta a kongresszusi központot és a kiállítási csarnokot is. Az állam kormányzója közben felhívást intézett az állam közepes méretű városaihoz, hogy fogadjanak be ők is menekülteket, mert a három texasi metropolis, Dallas, Houston és San Antonio kezd megtelni. A lassan országos méretűvé váló segélyakcióban 94 ezer otthonát elhagyni kényszerülő ember már fedélre lelt a vöröskereszt kilenc államban létrehozott, összesen 284 menedékhelyén.

Az amerikai kormány New Orlenasba küldte a hadsereg egyik elitalakulatának, a 82-es légideszant hadosztálynak három ezer ejtőernyősét is, akik közül az elsők szombaton érkeztek meg. Rövidesen csatlakozik hozzájuk a tengerészgyalogság 1. és 2. expedíciós hadtestének kétezer embere, valamint 2700 katona a texasi 1. lovashadosztályból. Ezzel az erősítéssel már 50 ezer fölé emelkedik a bevetett katonák száma, akik közül 11 ezer a hivatásos, a többi a nemzeti gárda tagja.

Hónapokig tarthat a víz leszivattyúzása

Akár nyolcvan napot is igénybe vehet a New Orleanst elárasztó víz leszivattyúzása - közölte az amerikai hadsereg műszaki alakulatainak egyik parancsnoka. Robert Crear dandártábornok elmondta: a nagyváros egy hatalmas horpadásba, 2 méterrel a tengerszint alá épült, az északi határán lévő Pontchartrain tó szintje viszont 30 centiméterrel a tengeré fölött van.

A várost 13 gyűrűben 560 kilométer hosszúságú gátrendszer védi; ennek két gyűrűjén ütött nagy rést a Katrina hurrikán, s ezért árasztotta el a tó vize a település 80 százalékát. Az egyik rést Crear tábornok szerint a levegőből ledobott hatalmas, több mint 1300 kilogramm súlyú homokzsákokkal sikerült lezárni, ám a Pontchartrain szintje ennek ellenére pénteken tovább csökkent, és várhatóan még tovább apad, mielőtt megállapodik.