Összeállították a srebrenicai tömeggyilkosok névsorát

Vágólapra másolva!
A boszniai szerb kormány keddi bejelentése szerint összeállította a srebrenicai mészárlás idején a térségben szolgáló boszniai szerb katonák és rendőrök névsorát. E szerint 19 ezer 473 fegyveres tartózkodott az ENSZ által védett övezetté nyilvánított város környékén, amikor ott lemészároltak mintegy nyolcezer muzulmán férfit és fiút.
Vágólapra másolva!

A listát átadják a hágai Nemzetközi Törvényszéknek és a háborús bűnök kivizsgálásával foglalkozó boszniai bíróságnak - jelentette be a sajtónak Samjil Cekic, az 1995 júliusi mészárlás körülményeinek kivizsgálására létrehozott Banja Luka-i kormánybizottság tagja.

A boszniai Szerb Köztársaság idén március 31-én már nyilvánosságra hozta annak a 892 embernek a névsorát, akinek köze volt a mészárláshoz és aki abban az időben a szerb entitás, illetve Bosznia államigazgatásában tisztséget töltött be. Paddy Ashdown, a nemzetközi közösség boszniai főképviselője azonban hiányosnak minősítette a listát, és további részletek felderítését követelte a bizottságtól.

Ashdown hivatala az új lista elkészültének bejelentése után közölte, hogy a Banja Luka-i kormány végre komolyan vette információszolgáltatási kötelezettségét. A listán szereplő neveket azonban a nyomozás és az igazságszolgáltatás sikere érdekében nem hozzák nyilvánosságra.

Igazságügyi orvos szakértők a srebrenicai mészárlás újabb 213 áldozatának maradványait találták meg az északkelet-boszniai Liplje helység egy újabb másodlagos tömegsírjában - jelentette be Murat Hurtic, az eltűnt személyek sorsát vizsgáló bosnyák-horvát bizottság vezetője. A faluban ez már az ötödik hasonló tömegsír, a másik négyben összesen ezer srebrenicai áldozat részleges maradványait találták meg - tette hozzá. Az, hogy e sírokban szinte egyik csontváz sem teljes, arra utal, hogy eredetileg máshol temették el őket, s később, a bűncselekmény eltitkolása céljából kiásták és új helyre vitték a holttesteket - mondta Hurtic.

Boszniában 16 és fél ezer holttestet találtak eddig tömegsírokban, de több ezerre tehető a még eltűntként nyilvántartott, valószínűleg meghalt emberek száma. Az 1992-95-ös boszniai háborúban mintegy 260 ezer embert öltek meg.