40 ezren is meghalhattak a pakisztáni földrengésben

Vágólapra másolva!
Már 40 ezerre teszik a halálos áldozatok számát Pakisztánban a szombati földrengés után. Saukat Szultan, a hadsereg és Musarraf államfő szóvivője közölte: legalább 41 ezer ember megsérült és százezrek vesztették el otthonukat a földrengés miatt. A mentési munkálatokat nehezíti a nagy hideg és a folyamatosan zuhogó eső. Az országban három napos gyászt rendeltek el az áldozatok emlékére.
Vágólapra másolva!

A dél-ázsiai térséget szombaton rázta meg erős földrengés. A pakisztáni szeizmológiai intézet mérése szerint a néhány perces időkülönbséggel bekövetkezett két rengés közül a nagyobbik 7,6-os erősségű volt a Richter-skálán. Epicentruma Iszlámábádtól száz kilométerre északra volt. A legfrissebb amerikai adatok alapján ugyanakkor a rengés 7,7-es erősségű volt, és szombat reggel 8 óra 50 perckor (közép-európai idő szerint 5.50-kor) történt.

A legfrissebb adatok szerint a 40 ezret is meghaladja a természeti csapás halálos áldozatainak száma. Ezt a földrengés által leginkább sújtott tartomány, Kasmír egyik minisztere jelentette be. Csak kasmírban 20 ezren haltak meg. Nem sokkal korábban Saukat Szultan, vezérőrnagy, aki a hadsereg, egyben pedig Musarraf államfő szóvivője még 18 ezer halottról és 41 ezer sérültről beszélt. Szultan azt is bejelentette, hogy százezrek váltak hajléktalanná. Pervez Musarraf államfő vasárnap nemzeti tragédiáról beszélt, amit szóvivője később azzal toldott meg, hogy az ország történetében még soha nem volt ilyen méretű katasztrófa.

Pakisztánban háromnapos nemzeti gyászt hirdettek vasárnap a földrengés halálos áldozatainak emlékére.

A CNN tudósítása szerint a legtöbben Kasmír Pakisztán által ellenőrzött részén haltak meg, sok falu és település a földdel vált egyenlővé, a térség fővárosa, Muzzaffarabád hetvenöt százalékban elpusztult. Muzzaffarabád stadionjában kaphatnak szállást a földönfutóvá vált emberek. A sérülteket helikopterrel próbálják elszállítani Iszlámábádba, a térség fővárosába.

Tarik Farúk tájékoztatási miniszter elmondta vasárnap, hogy a legtöbb áldozatot, több mint háromezer halottat Bagh városban találták meg. "Az embereket elnyelte a föld" - mondta a miniszter. A 125 ezer lakost számláló városnak, amely a tartományi székhelytől, Muzaffarábádtól 40 kilométerre délkeletre, a fővárostól, Iszlámábádtól pedig 120 kilométerre északkeletre fekszik, teljes egészében megszakadt a kapcsolata a külvilággal. A Bagh térségében elszórt falvak közül többet teljes egészében a földdel tett egyenlővé a földrengés, és egyetlen túlélő sem maradt.

Forrás: MTI
Forrás: MTI

Iszlámábádban a katasztrófavédelmi szakemberek egész éjszaka a Margala Tornyok épületkomplexum romjait kutatták túlélők után. Csak ebben az épületben 20 halottat találtak, 90 embert hozak ki sérülten a romok közül. A romok közül még mindig segítségkiáltások hallatszanak, állítólag bennragadt két kisgyerek is, a munkások most őket keresik.

Több ezer személy vesztette életét az ország Északnyugati Határtartományában. Az áldozatok között négyszáz iskolás gyermek van, akikre a földrengés nyomán ráomlott az iskolaépület. Mahdum Szajed Fejszál Szaleh Hajat, a pakisztáni kormány Kasmír ügyeivel foglalkozó minisztere úgy vélte, hogy a pakisztáni Kasmír 2,4 milliós lakosságának több mint felét súlyosan érinti a földrengés.

Manszera nevű falu egyik boltosának az egész családja odaveszett, meghalt a felesége, a két lánya és a bátyja, amikor összedőlt a házuk. Haji Fazal Ilahi éppen hazafelé tartott a falujába, amikor a föld megmozdult. "Láttam ahogy az óriási sziklák és a házak görögtek le a hegy oldalán. Amikor elértem a falumba, nem volt ott semmi." - mondta a férfi a BBC tudósítójának.

Kasmír indiai részéből több mint 600 halottat és ezer sebesültet jelentettek. A halottak között van 54 indiai katona is, akik egy összeomlott határőrposzt romjai alatt lelték halálukat a tűzszüneti vonalon.

Forrás: MTI
Légi felvétel a földrengés sújtotta az észak-nyugat pakisztáni Balakot város romba dőlt épületeiről

A földmozgás elsősorban Pakisztánt és Indiát sújtotta, de áldozatokról, illetve károkról érkezett jelentés Afganisztánból - itt három gyerek életét követelte a természeti csapás -, sőt Bangladesből is. A mentési munkálatokat jelentős mértékben akadályozza a zord időjárás, mindenekelőtt a hideg és a szüntelen esőzés. Több helyütt a mentőeszközök hiánya miatt az emberek kézzel igyekeznek eltakarítani a romokat, hogy felkutassák az életben maradottakat. A földrengés által sújtott térségekben nincs áramszolgáltatás és megszakadt minden telefonösszeköttetés. A hatóságok közlése szerint hiány van gyógyszerekben és kötszerekben, élelmiszerekben és ivóvízben.

Mind Pakisztán, mind India nemzetközi segélyért folyamodott. A katasztrófa segélyfelajánlási és segítségnyújtási hullámot indított el az egész világon, folyamatosan érkeznek az orvoscsoportok és a mentőegységek a pakisztáni fővárosba. Az Egyesült Államok, Japán, Thaiföld, Németország, Nagy-Britannia, Csehország és Ausztrália kormánya az elsők között ajánlotta fel támogatását, összesen 2,46 millió dolláros segély formájában. Az egyesült államok nyolc helikoptert is küldött a mentési munkálatok támogatására.

Az Európai Unió gyorssegélyként 3,6 millió dollárt szabadított fel, Kína 6,2 millió dollárt ígért. Dánia 10 millió koronát (1,34 millió eurót) ajánlott fel a mentési munkálatok finanszírozására: az összeg felét a nemzetközi vöröskeresztnek, másik felét az ENSZ-nek utalják át. Az Ázsiai Fejlesztési Bank 10 millió dollárt csoportosít át sürgős segélyezésre.

Keresőkutyás mentőegységeket küldött Iszlámábádba Nagy-Britannia, Kína, Japán, Svájc, Csehország, Törökország, Franciaország, Németország és Svájc. Az ENSZ három segélyközpontot létesített Iszlámábádban és a letarolt Muzzafarábádban, hogy felmérjék a szükségleteket és összehangolják a segélyezést a földrengés sújtotta térségben.

Az ENSZ segélykoordinátorokat küldött Pakisztánba, hogy haladéktalanul felmérjék a szükséges segélynyújtás módozatait. A világszervezet humanitárius ügyekkel foglalkozó megbízottja, Jan England szerint az ENSZ kész minden lehetséges módon segíteni. Segítséget ajánlott fel Japán és több más ország is.

A magyar Külügyminisztérium továbbra sem tud magyar áldozatokról a pakisztáni földrengésben, a pakisztáni magyar nagykövetséggel kapcsolatban lévő magyarok közül mindenki jól van - mondta Polgár Viktor, a Külügyminisztérium szóvivője az MTI-nek vasárnap.

[origo]-MTI