Az irakiak fele helyesli az idegen katonák megtámadását

Vágólapra másolva!
Az irakiak negyvenöt százaléka, bizonyos vidékeken kétharmada helyesli a brit-amerikai katonák elleni támadásokat - derül ki egy brit lap birtokába jutott bizalmas jelentésből. Az irakiak kétharmada jóval kevésbé érzi magát biztonságban a megszállás óta - írja a Sunday Telegraph.
Vágólapra másolva!
Fotó: EPA
Nem látják szívesen őket

Az irakiak csaknem fele, egyes térségekben a kétharmada helyesli a brit-amerikai haderő elleni támadásokat, és csak egy elenyésző kisebbség véli úgy, hogy a külföldi erők jelenléte erősítette a belbiztonságot az országban - derítette ki egy bizalmas felmérés, amely a The Sunday Telegraph birtokába jutott.

A legnagyobb vasárnapi brit konzervatív lap által megszerzett belső jelentés szerint, amely a brit védelmi minisztérium megbízásából készült, országos átlagban az iraki lakosság 45 százaléka támogatja a brit és az amerikai katonák ellen elkövetett merényleteket, de egyes brit ellenőrzésű országrészekben ez az arány eléri a 65 százalékot.

Az iraki lakosság kevesebb mint 1 százalékának az a véleménye, hogy a biztonsági helyzet javult a megszállás kezdete óta, 67 százalékuk viszont kevésbé érzi magát biztonságban - áll a felmérésben, amelyet egy iraki egyetem végzett augusztusban.

Az irakiak 72 százalékának nincs bizalma a koalíciós erőkben, 82 százalékuk pedig "erőteljesen ellenzi" jelenlétüket az országban; a megkérdezettek 47 százaléka szerint romlottak a béke és a stabilitás feltételei.

A The Sunday Telegraph szerint élesen ellentmond a felmérés azoknak a korábbi közléseknek is, amelyek szerint az életminőség általánosan javul Irakban az előző rezsim megdöntése óta. A cikkben idézett adatok szerint az irakiak 71 százaléka alig jut biztonságos ivóvízhez, 70 százalékuk azt mondta, hogy lakóhelyük szennyvízrendszere ritkán működőképes, 47 százalékuk szerint soha nem elégséges az áramszolgáltatás, és a dél-iraki térségben 40 százalékos a munkanélküliség.

Andrew Robathan, a konzervatív árnyékkormány védelmi miniszterjelöltje a The Sunday Telegraphnak azt mondta: a koalíciós haderő "most már a megoldandó probléma, és nem a megoldás része". Hozzátette: ha brit katonák olyan ügyért teszik kockára életüket, amelyet az iraki nép nem támogat, "fel kell tenni a kérdést, hogy mit is keresünk ott".