Megújulhatnak a lengyel koalíciós tárgyalások

Vágólapra másolva!
Kész visszatérni bizonyos feltételek betartása mellett a koalíciós tárgyalásokhoz a lengyel Polgári Platform. Korábban a Jog és Igazságosság párt közölte, hogy kisebbségi kormányt alapít Lengyelországban.
Vágólapra másolva!

A piacpárti, liberális lengyel Polgári Platform (PO) vasárnap közölte, hogy bizonyos feltételek teljesülése esetén kész visszatérni a koalíciós tárgyalásokhoz a nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párttal, amely korábban közölte, hogy kisebbségi kormányt alakít Lengyelországban.

Donald Tusk, a PO vezetője és vesztes elnökjelöltje vasárnapi sajtóértekezletén fő feltételként jelölte meg, hogy a kormány vezetését Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke vegye át Kazimierz Marcinkiewicz kijelölt miniszterelnöktől, továbbá azt, hogy a párt mondja fel a nem hivatalos, "taktikai" szövetséget Andrzej Lepperrel és az általa vezetett populista Önvédelem agrárpárttal.

A Szolidaritás-mozgalomból kinőtt két ellenzéki párt, a PO és a PiS nyerte meg a múlt havi parlamenti választásokat, megsemmisítő vereséget mérve az addig kormányzó baloldalra. A két párt az ellenzékben hosszú ideje szövetségesként tevékenykedett, és a remélt választási győzelem után koalíciókötést ígért. A hatalmi pozíciók elosztása és a gazdasági kérdésekben fennálló nézeteltérések miatt azonban a koalíciós tárgyalások megfeneklettek, és a PiS szombaton bejelentette, kisebbségi kormányt alakít, de számít a PO külső támogatására.

A PO erősen zokon vette, hogy a parlament alsóháza (szejm) elnökének nem a párt jelöltjét, Bronislaw Komorowskit választották meg (aki a PiS szerint folyamatosan támadja a konzervatív pártot, és ezért helyette Tuskot szerette volna látni a házelnöki tisztségben), hanem - az Önvédelem és a radikális nemzeti Lengyel Családok Ligája (LPR) szavazataival - a PiS jelöltjét, Marek Jurek konzervatív politikust. Ráadásul a szejm egyik alelnökévé választották Andrzej Leppert, a PO egyik legfőbb bírálóját. A PO-nál ezután betelt a pohár, bejelentette, hogy eláll a koalíciós tárgyalásoktól, hiszen a nem hivatalos PO-Önvédelem-LPR-koalíció már úgyis működik.

Tusk vasárnapi nyilatkozatára a PiS eddig még nem reagált. Marcinkiewicz szombaton jelentette be, hogy hétfőn kisebbségi kormányt alakít, és felszólította a platformot, írjon alá egy megállapodást a 2006-os költségvetés támogatásáról.

A PO feltételeinek elfogadását megnehezíti, hogy Jaroslaw Kaczynski ikertestvérét, Lech Kaczynskit választották államfőnek Lengyelországban, és nehezen képzelhető el, hogy a két legfontosabb közjogi tisztség "családon belül" maradjon, ráadásul két, csak a "bennfentesek" által megkülönböztethető egypetéjű iker töltse be. Lepper pedig már az előző törvényhozási időszakban is a szejm alelnöke volt egy ideig (mégpedig az akkori kormányzó baloldal szavazataival), mígnem sorozatos botrányai miatt le nem váltották e tisztségből. Leváltásának megismétlése közvetlenül a választások után nehezen lenne elképzelhető, különösen arra való tekintettel, hogy pártja a PiS és a PO után a harmadik helyen futott be a választásokon.