A hatóságok szerint enyhül a francia erőszak

Vágólapra másolva!
A francia hatóságok szerint enyhülőben vannak az utcai zavargások. Ennek ellenére szerda virradóra is felgyújtottak 558 autót a rendbontók, és a rendőrök is őrizetbe vettek 203 embert. Közben életbe lépett a kijárási tilalomra vonatkozó törvény, amelyet először Amiens-ben vezették be. Szerdára virradóra Németországban és Belgiumban is gépkocsikat gyújtottak fel.
Vágólapra másolva!

Enyhülőben vannak a franciaországi zavargások - a hatóságok szerint. Szerdára virradóra a francia országos rendőrparancsnokság hajnali 4 órakor kiadott adatai szerint még így is 558 gépjárművet gyújtottak fel és 204 személyt vettek őrizetbe. Előző éjjel ugyanebben az időben 814 jármű égett le, és 143 embert fogtak el, valamint 4 rendőr is megsebesült.

Ugyancsak az erőszakos cselekmények csillapodását erősítette meg Nicolas Sarkozy francia belügyminiszter, aki kedden este Toulouse-ba látogatott. A város Reynerie kerületében, kedden este összecsapások voltak a rendőrök és a fiatalok között. Lyonban két orosz újságírót bántalmaztak a tüntetők, Bordeaux Bassens külvárosában pedig benzines palackokkal robbantottak fel egy autóbuszt. Az akcióban senki sem sérült meg. Nizzában egy 53 éves férfi szenvedett súlyos fejsérülést egy ablakból kidobott súlyzótól - állapota válságos.

A francia kormány kedden elfogadta az 1955-ös, rendkívüli állapotra vonatkozó törvény életbe léptetését, amelynek értelmében kijárási tilalmat lehet bevezetni és bírói ellenőrzés nélkül jogosultak a hatóságok házkutatásokat tartani. A törvény szerdán nulla órakor lépett életbe. Az egyes prefektusok, akik az államot képviselik a megyék élén, maguk dönthetnek személyek és/vagy járművek mozgásának korlátozásáról meghatározott helyeken és körzetekben.

Fotó: MTI
Fotó: MTI

Amiens-ben éjfélkor már be is vezették az intézkedést. A településen este 22 órától másnap reggel 6 óráig, kijárási tilalom vonatkozik minden 16 éven aluli, kíséret nélküli fiatalra.

Kijárási tilalmat utoljára 1984-ben, az új-kaledóniai zavargások idején vezettek be a francia gyarmaton. Sarkozy Toulouse-ban úgy nyilatkozott, hogy a rendkívüli intézkedést "mértéktartóan, fenyegetéssel arányosan alkalmazzák" és nem kérdőjelezik meg az egyéni szabadságjogokat. Egy közvélemény-kutató intézet felmérése szerint a franciák 73 százaléka támogatja a kijárási tilalmat a rend helyreállítása érdekében.

Kiégett autók Németországban, Belgiumban és Portugáliában

Tucatnyi gépkocsi lett a lángok martaléka kedd este Belgiumban is. Brüsszelben öt, Antwerpenben, Liege-ben és Namurban kettő-kettő, Gentben és Mechelenben egy-egy jármű vált gyújtogatás martalékává. Személyi sérülés sehol sem történt. Egy brüsszeli szóvivő "elszigetelt és egyéni" bűnügyekként írta le a gyújtogatásokat, amelyeket sehol sem kísért utcai csoportosulás, és nem előzte meg őket helyi feszültség vagy uszítás sem.

Berlinben és Kölnben tizenegy gépkocsit gyújtottak fel szerdára virradóra. A berlini rendőrségi szóvivő szerint túlságosan korai még azt állítani, hogy a gyújtogatók a franciaországi zavargásoktól kaptak ihletet. Ugyanakkor a kölni hatóságok képviselője úgy nyilatkozott, hogy az eseteknek "semmi köze" a szomszédos országban zajló erőszakos cselekményekhez.

Portugáliában, Lisszabon egyik elővárosában gyújtottak fel két gépkocsit szerdára virradó éjszaka. A tettesek kilétét egyelőre homály fedi. A rendőrség nem lát összefüggést a helyi és a franciaországi gyújtogatások között. Az autók Amadorában lobbantak lángra, abban az elővárosban, ahol zömmel Afrikából bevándorolt családok laknak. Az utóbbi napokban a portugál sajtó olyan "kockázati negyedként" emlegette Amadorát, ahol nagyok a szociális feszültségek.