Megszületett a német nagykoalíciós megállapodás

Vágólapra másolva!
A péntek este tető alá került körülbelül 130 oldalas megállapodás részleteit később ismertetik, de annyi már biztosnak tűnik, hogy adóemelés nélkül nem ússzák meg a német polgárok. A gazdasági élet és a szakszervezetek vezetői részéről elhangzott első reagálások kedvezőtlenek.
Vágólapra másolva!

Mindkét fél kifogásolja például, hogy az általános forgalmi adó (áfa) 16 százalékos felső kulcsát 2007 januárjától 19 százalékra emelik. Továbbra is csak 7 százalékos áfa sújtaná az élelmiszereket vagy a könyveket.

A szociáldemokratáknak sikerült elfogadtatniuk partnereikkel az úgynevezett gazdag-adót, azaz a jól keresőket a 42 százalék személyi jövedelemadón felül még három százalék pótadó is sújtaná. A munkahelyeket teremtő családi vállalkozások azonban állítólag kivételt képeznének a szabály alól. A szabály egyedülállók esetében az évi 250 ezer euró, házastársak esetében az évi 500 ezer euró jövedelem elérésekor lépne életbe.

Bernd Pischetsrieder, a legnagyobb európai autógyártó, a Volkswagen főnöke úgy vélte, "az országot vezetni nem annyit jelent, hogy két párt rossz javaslatait összeadjuk". A szociáldemokraták követelésének megfelelően az esetek túlnyomó többségében továbbra is adómentességet élveznének az éjszakai, illetve a vasárnapi és ünnepnapi pótlékok.

Az utolsó pillanatig vitatott volt, hogy Németország a szociáldemokrata-zöld kormányzás idején született döntésnek megfelelően 2021-ig véglegesen lemondjon-e az atomerőművekből nyert energiáról, vagy nem. A konzervatív pártok az erőművek üzemeltetésének meghosszabbítását akarták, végül maradtak a 2021-es időpontnál.

A konzervatív pártok akarata érvényesült a felmondásvédelmi szabályok lazításának kérdésében. Ugyancsak a CDU/CSU sürgette az üzemi szintű megállapodások rendszerét, ami a szakszervezetek beleszólási jogának a megnyirbálását jelentette volna. Mivel a kérdésben nem sikerült kompromisszumra jutni, a téma kimaradt a megállapodásból.

Elégedetten nyilatkozott az egyezség megszületése után a szociáldemokraták és a kereszténydemokraták elnöke, Franz Müntefering és Angela Merkel. Wolfgang Thierse SPD-alelnök "ideálisnak" tartotta a megállapodást, mondván, hogy mindkét fél jól is járt, meg rosszul is. Gerhard Schröder leköszönő kancellár azt ígérte, hogy segíteni fogja a nagykoalíciót, mert egy kudarc - szavai szerint - a politikai peremvidékeken elhelyezkedő pártokat erősítené. A kereszténydemokrata unió (CDU) és a keresztényszociális unió (CSU) az után ült le tárgyalni a szociáldemokratákkal, hogy külön-külön egyik félnek sem sikerült életképes koalíciókat összehozni.

A szeptemberi előre hozott választásokon a CDU és a CSU szerezte a legtöbb szavazatot (35,2 százalék), második helyen végeztek a szociáldemokraták (34,2 százalék). Korábbi eredményéhez, a 38,5-38,5 százalékhoz képest mindkét erő visszaesett.

A koalíciós megállapodást a jövő héten még a pártok kongresszusainak is el kell fogadniuk. A menetrend szerint november 22-én választana kancellárt a parlamenti alsóház, a Bundestag. A jelölt Angela Merkel, a kereszténydemokraták elnöke, ha megválasztják, ő lesz Németország első női kancellárja.